17:48 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Παιχνίδι παρωδία στην Κρήτη! (video)

Σε ένα κρίσιμο παιχνίδι στο δρόμο για τη σωτηρία και την παραμονή στην κατηγορία ο Πλατανιάς υποδεχόταν το Άρη στην Κρήτη.

Παιχνίδι παρωδία που διακυβευόταν το εισιτήριο της παραμονής, το μόνο που σίγουρα θα ξεχαστεί είναι το τελικό αποτέλεσμα, μιας και ένα γκολ φάντασμα, έφερε τα πάνω κάτω.

Ας τα πιάσουμε από την αρχή, καθώς στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες έπαιζαν τη μπάλα κυρίως στον χώρο του κέντρου ενώ από το 10′ και μετά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να πιέζουν αλλά κόντρα στην εικόνα της αναμέτρησης ο Άρης ήταν εκείνος ο οποίος δημιούργησε την πρώτη φάση στο 14′ με το σουτ του Τάτου να μπλοκάρεται από τον Περιστερίδη. Μία φάση που ξεκίνησε από του Μανιά και ο Τάτος από δύσκολη θέση προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον πορτιέρο των γηπεδούχων. Το ματς είχε δύναμη και πάθος με τον Πλατανιά να προσπαθεί κυρίως από τα πλάγια να επιτεθεί αλλά τον Άρη να έχει βρει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο. Στο 36′ ο Βλαχωδήμος δοκιμάζει με το αριστερό ένα σουτ αλλά η μπάλα θα φύγει αρκετά μέτρα έξω. Και ενώ ολα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, στις καθυστερήσεις, μετά από σέντρα από τα αριστερά ο Τόρες με κεφαλιά νίκησε τον Διούδη και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους γράφοντας τον 1-0.

Στο δεύτερο μέρος θα περάσει ο Αγκάνθο και ο Άρης θα γίνει πιο επιθετικός και ενώ στο 53′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλαχοδήμου, για τους Κρητικούς, θα φύγει άουτ. Στο 64′ άλλη μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, από τον Δημήτρη αυτή τη φορά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Διούδη. Ο Άρης προσπαθούσε καθ΄ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου να απειλήσει αλλά δεν τα είχε καταφέρει, μέχρι το 68′. Γίνεται η διαγώνια πάσα του Τάτου στον Μανιά και εξαιρετικό σουτ πάνω στην κίνηση του δεύτερου που νίκησε τον Περιστερίδη για το 1-1 του Άρη. Στο 77′ θα γίνει η φάση που θα σημαδέψει το παιχνίδι. Ο Βλαχοδήμος θα βγάλει την σέντρα – σουτ, θα διώξει με υπερένταση ο Διούδης, ο Φαΐσκα με το κεφάλι επιχειρεί να νικήσει τον γκολκίπερ του Άρη που απέκρουσε, με τον επόπτη να δείχνει την σέντρα θεωρώντας πως η μπάλα πέρασε όλη την γραμμή. Το ριπλέι της φάσης δεν είναι διαφωτιστικό, οι παίκτες του Άρη ορμάνε πάνω στον επόπτη, το παιχνίδι φυσικά διακόπτεται, ο πάγκος του Άρη κάνει ντου στο αγωνιστικό χώρο, τα ΜΑΤ μπαίνουν μέσα στο γήπεδα, ο Μάνταλος προσπαθεί να ηρεμήσει τα πνεύματα και το παιχνίδι μετατρέπεται σε ροντέο! Οι διαιτητές αποσύρονται, και όταν βγαίνουν μετά από δέκα λεπτά δείχνουν την κόκκινη κάρτα σε Μπακασέτα και Μπουγαΐδη, με τον τελευταίο να ξεσπά σε λυγμούς. Το παιχνίδι τελικώς μετά από διαβουλεύσεις συνεχίζεται, με τον Άρη να παίζει με 9 παίκτες και τα πράγματα να είναι πολύ δύσκολα για αυτόν. Στο 97′ ο Αγκιλέρα θα κάνει ένα σουτ και ο Διούδης θα μπλοκάρει, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Διούδη εξουδετερωμένο ο Βλαχοδήμος πλάσαρε άουτ, ενώ είχε και την επιλογή του Μπέλιτς.

Το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί τελικά με αυτό τον επεισοδιακό τρόπο, τον Πλατανιά να παίρνει την πολύτιμη νίκη και τον Άρη να χρειάζεται πλέον ένα θαύμα για σωθεί.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πλατανιάς: Περιστερίδης, Φαΐσκα, Ινκούμ, Δημήτρης (73’ Θέρα), Γιαχία, Αγκιλέρα, Τετέ, Γουνδουλάκης (60’ Φερνάντες), Βλαχοδήμος, Μπέλιτς, Τόρες.
Αρης: Διούδης, Γιαννίτσης, Τσουμάνης (67’ Παπαδόπουλος), Βαγγέλη, Μπουγαΐδης, Οικονομόπουλος, Τσιάρας (46’ Αγκάνθο), Μανιάς, Τάτος, Κύργιας, Μπακασέτας.