16:25 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Πήρε το διπλό μετά από "θρίλερ" η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν αδιόρθωτη στην άμυνα και εναντίον του Απόλλωνα, αλλά χάρις στην ποιότητα των επιθετικών της, κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα με 4-3 του Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη και να επιστρέψει στις νίκες μετά από τα απανωτά ανεπιτυχή αποτελέσματα που είχε στην Ευρώπη, αλλά και την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Η αντίδραση που έδειξε η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα μετά τις βαριές ήττες από Ζόρια, Μπράγκα, αλλά και αυτές από Παναθηναϊκό και Λέστερ, ήρθε το απόγευμα της Κυριακής (13/12) στο ματς της 12ης ημέρας με τον Απόλλωνα. Το αν αυτό το αποτέλεσμα, έστω και με τον τρόπο που ήρθε, θα επιδράσει με θετικό τρόπο στους «κιτρινόμαυρους» είναι κάτι που θα φανεί σε τρία 24ωρα, όταν θα διεξαχθεί το εξ αναβολής μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας με τον Ολυμπιακό (16/12).

Η ΑΕΚ, πάντως, πρέπει να διορθώσει πολλά πράγματα στο παιχνίδι της και ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι. Αν και προηγήθηκε 3-1 και 4-2, έδινε διαρκώς δικαιώματα στους γηπεδούχους, που μείωσαν στις καθυστερήσεις και λίγο έλλειψε να ισοφαρίσουν, όταν δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Παουλίνιο, αλλά με την εξέταση του VAR διαπιστώθηκε ότι στην αρχή της φάσης ο Μουνιέ ήταν σε θέση οφσάιντ κι έτσι η Ένωση «γλίτωσε» από την ισοφάριση !

Από το τελικό σκορ γίνεται αντιληπτό ότι οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν πολλά προβλήματα. Στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα είχαν ήδη μπει 4 γκολ (με δύο του Ανσαριφάρντ κι ένα του Λιβάι Γκαρσία από κόρνερ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-1), πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 20 λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς με την κεφαλιά του Τσαμπούρη (2-3), ωστόσο, στο 88΄ φάνηκε ότι η ομάδα του Καρέρα θα «καθάριζε» το ματς με το 4-2 από τον Ολιβέιρα.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» δεν το έβαλε κάτω, μείωσε  94΄ με νέα κεφαλιά του Μπαξεβανίδη κι ένα λεπτό μετά λίγο έλλειψε να έρθουν τα πάνω κάτω στο ματς, με τον διαιτητή Γκορτσίλα να υποδεικνύει πέναλτι σε χέρι του Παουλίνιο. Ωστόσο, ο βοηθός του είχε υποδείξει οφσάιντ στην αρχή της φάσης τον Μουνιέ, γεγονός που επιβεβαιώθηκε και μετά την εξέταση του VAR.