4:23 Δευτέρα 29 Απριλίου 2024

Σάκκαρη - Παολίνι 2-0: Πέρασε η Μαρία στον επόμενο γύρο του Roland Garros

Ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε. Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 (6-2, 6-3) σετ της Ζασμίνε Παολίνι και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Γαλλικού Όπεν. Η Μαρία ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, “έτρεξε” την αντίπαλό της, βρήκε μεγάλα και δυνατά χτυπήματα, εντυπωσιακούς winners και έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς.

Όπως δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα «ΜΠΑΜ» που κυκλοφορεί

Στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη “πάτησε γκάζι” μετά το 2-2 στα γκέιμς, πίεσε την Παολίνι, έσπασε δύο φορές το σερβίς της Ιταλίδας και το κατέκτησε με το άνετο 6-2. Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν ακόμα πιο αποφασιστική, προηγήθηκε με 3-0 στα γκέιμς και έκανε ό,τι ήθελε στο κορτ. Η Παολίνι μείωσε, έκανε το 4-3 στα γκέιμ, ωστόσο η Σάκκαρη συνέχισε ακάθεκτη και σφράγισε τη νίκη με 2-0 (6-2, 6-3).

Η Σάκκαρη ξεκίνησε κάνοντας αρκετά λάθη και έδωσε το δικαίωμα στην Παολίνι να παίξει πιο ελεύθερα και να κοντράρει. Στην πορεία όμως, η Μαρία με το πολύ δυνατό της backhand έβγαλε κάποιους winners, ελαχιστοποίησε τα λάθη της και πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο δεύτερο σετ η Παολίνι έκανε την ύστατη προσπάθεια να κερδίσει κάτι από το ματς, αλλά η ποιότητα της Σάκκαρη ήταν αυτή που υπερίσχυσε και την έστειλε στον 3ο γύρο του Γαλλικού Όπεν.

πηγή: sport24.gr

Λουτσέσκου: «Αν υπήρχε VAR το 2018, θα είχα δυο τρόπαια πρωταθλητή στο σπίτι»