1:31 Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Super League: ΠΑΟΚ - Άρης 1-1 στην... παγωμένη σούπα της Τούμπας

Το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη έληξε με σκορ 1-1 στην κατάμεστη Τούμπα και σίγουρα ο κόσμος των γηπεδούχων έφυγε απογοητευμένος… Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο βάση εικόνας, αλλά το γκολ του Άρη δεν έπρεπε να μετρήσει…

Νευρικό το παιχνίδι στα 12 πρώτα λεπτά, χρονικό σημείο στο οποίο έγινε το πρώτο σουτ του ματς (άστοχος ο Ματίγια) κι ενώ είχαν ήδη υποδειχθεί επτά φάουλ!

Στο 20λεπτο τα φάουλ έχουν γίνει 13 τον αριθμό και οι τελικές είναι μόλις δύο, με τον Άρη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 17′ μετά από κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία. Είναι φανερό πως ο ΠΑΟΚ έχει μπει με χαλαρή διάθεση, με τους παίκτες του να μην το αντιμετωπίζουν σαν ντέρμπι, αλλά σαν μία ακόμη μέρα στο γραφείο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να δείχνουν καλύτεροι μέσα στο γήπεδο.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε μέχρι το 35′, με τον Άρη να είναι σαφώς πιο επικίνδυνος και να δημιουργεί φάσεις, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που έχει μία τελική, ένα κακό σουτ του Μπίσεσβαρ. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έπαψαν να έχουν παθητική διάθεση και δεν άργησαν να βρουν το γκολ, χάρη στην ποιότητά τους. Το 1-0 έγινε στο 39′ με απίθανο σουτ του Βιεϊρίνια και η Τούμπα πήρε φωτιά, καθώς 27.000 ΠΑΟΚτζήδες βιώνουν από κοντά τη στιγμή που η ομάδα τους ισοφαρίζει τον Άρη στα εθνικά πρωταθλήματα μετά από 90 χρόνια!

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ακόμη χειρότερο. Ο ΠΑΟΚ δεν έδειξε διάθεση να τρέξει για να πετύχει κι άλλο γκολ, ενώ ο Άρης δεν έδειχνε τη δυνατότητα να δημιουργήσει πραγματικές ευκαιρίες, αλλά όσο το ματς έμενε στο γκολ όλα ήταν πιθανά και όντως στο 85΄ήρθε η ισοφάριση με κεφαλιά του Βέλεθ (ήταν οφσάιντ ο σκόρερ). Η Τούμπα ξενέρωσε με την εξέλιξη, αλλά οι αποδοκιμασίες ήταν χαλαρές, καθώς το πρωτάθλημα δεν μπορεί να χαθεί, ενώ συνεχίζει τη μάχη για το αήττητο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (57΄Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (88′ Σφιντέρσκι), Ζαμπά, Καντουρί (68′ Πέλκας), Ακπόμ

Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Ρόουζ, Βέλεθ, Κόρχουτ (85′ Βαλεριάνος), Σιώπης, Ματέο Γκαρσία (89′ Ιντζόγλου), Λάρσον, Ματίγια, Νίκο Μαρτίνες (64′ Γιουνές), Ντιγκινί