4:43 Τρίτη 14 Μαΐου 2024

Super League: Μονότερμα η Ξάνθη, αλλά έμεινε στο 1-1 με τον Παναιτωλικό

Ο Κυριακίδης ήταν κέρβερος κάτω από τα γκολπόστ του Παναιτωλικού, ο Ζίβκοβιτς έκανε ένα τραγικό λάθος στα απέναντι καρέ κι έτσι ένα παιχνίδι που με άλλους… τερματοφύλακες ίσως και να έληγε πολλά με λίγα, τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1. Είναι χαρακτηριστικό πως οι τελικές προσπάθειες ήταν 18-2 και τα κόρνερ 10-0!

Οι γηπεδούχοι αποχώρησαν σκασμένοι από το γήπεδο μετά από αυτό το αποτέλεσμα, καθώς έχασαν πραγματικά πολλές και καλές ευκαιρίες. Στο 21′ ο Ζίβκοβιτς έδωσε πάσα στον… Μοράρ ο οποίος φυσικά δεν έχασε την ευκαιρία και έκανε το 0-1 από το πουθενά. Η Ξάνθη ισοφάρισε στο 42′ με εκτέλεση πέναλτι του Γέντρισεκ (χέρι του Μιχάι) και στην επανάληψη πλησίασε πολλές φορές σε ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει λόγω Κυριακίδη. Λίγο έλειψε μάλιστα στις καθυστερήσεις να ηττηθεί όταν ο Καμαρά βρέθηκε φάτσα με τον Ζίβκοβιτς, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων εξιλεώθηκε με μία δύσκολη επέμβαση με τα πόδια!

ΑΟ ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (79′ Ντε Λούκας), Κίκε, Σαρπόνγκ (64′ Κάστρο), Καντά (82′ Σουλεϊμάν), Γέντρισεκ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης, Έρικσον, Μάζουρεκ, Ντίας, Ουίλιαν (80′ Λουσέρο), Μανά (46′ Λιάβας), Μοράρ (87′ Καμαρά)