4:57 Παρασκευή 10 Μαΐου 2024

"Συντριβή" της Άρσεναλ από την Μάντσεστερ Σίτι

Μόνο ως διαφήμιση του ποδοσφαίρου θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το ματς της 16η αγωνιστικής μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Άρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ήταν ένα ντέρμπι με εννέα γκολ και πολλές ακόμα φάσεις, αφού η  Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε την Άρσεναλ με 6-3.

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε στο 13′ με γυριστό σουτ του Αγκουέρο, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Ντεμικέλις. Η Άρσεναλ ισοφάρισε στο 31′ με δυνατό σουτ του Γουόλκοτ. Ο Νεγρέδο, έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο 21′ και το 34′, αλλά κατάφερε να σκοράρει στο 39′ δίνοντας νέο προβάδισμα στην Σίτι.

Οι γηπεδούχοι ξαναχτύπησαν στο 51′ όταν ο Φερναντίνιο πέτυχε το 3-1. Στη συνέχεια, η Αρσεναλ είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ζιρού, ζήτησε πέναλτι στο 58′ σε χέρι του Ζαμπαλέτα και τελικά ο Γουόλκοτ στο 63′ μείωσε σε 3-2.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Νταβίντ Σίλβα από σέντρα του Νάβας πέτυχε το τέταρτο γκολ της Σίτι. Στο 68′ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Παντίλιμον, εξουδετέρωσε δυνατό του του Γουίλσιρ και στο 87′ ο Νασρί σούταρε άουτ από καλή θέση.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Φερναντίνιο με ατομική προσπάθεια πέτυχε το 5-2. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να κυνηγούν το γκολ, και στο 89′ ο Παντίλιμον, πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα μπροστά από τον Γουίλσιρ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μερτεσάκερ από σέντρα του Σανιά σημείωσε με κεφαλιά το 5-3, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Γιαγια Τουρέ με πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 6-3.

Μάντσεστερ Σίτι: Παντίλιμον, Ζαμπαλέτα, Κομαπνί, Ντεμικέλις, Κλισί, Φερναντίνιο, Γιάγια Τουρέ, Νασρί (Γκαρθία 90’), Σίλβα (Μίλνερ 72’), Αγουέρο (λόγω τραυματισμού, Νάβας 50’), Νεγρέδο

Άρσεναλ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί (λόγω τραυματισμού, Βερμάλεν 42’), Μόνρεαλ, Φλαμινί (Γκνάμπρι 72’), Γουίλσιρ, Ράμσεϊ, Εζίλ, Γουόλκοτ, Ζιρού (Μπέντνερ 76’)