13:59 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Θριαμβευτής ο ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα, χάρη στις… αλλαγές του Λάζλο Μπόλονι στην ενδεκάδα του και στην εξαναφισμένη επίθεση των πράσινων. Δύο φορές πάτησε την περιοχή του Πασχαλάκη ο ΠΑΟ, στην μία έκανε το 1-1 και στο 88′ ο Χατζηγιοβάνης κατάφερε να το χάσει! Αν και ανούσιος ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με Σφιντέρσκι και Ίνγκασον.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε ασύνδετος. Βέβαια η πίεζε ψηλά τον ΠΑΟΚ και δεν τον άφηνε να αναπτυχθεί! Αλλά ο ΠΑΟΚ το βρήκε το γκολ στο 11′. Από μία.. χαμένη μπαλιά που κυνήγισε ο Σφιντέρσκι και μετά από γύρισμα του Γιαννούλη από τα αριστερά, ο Πολωνός σε κενή εστία έκανε το 0-1. Ο Ξενόπουλος δεν είχε καλή θέση στην εστία του, ενώ και ο Πούγγουρα τον έχασε στην φάση. Ο Παναθηναϊκός στο 16′ απάντησε με τον Αϊτόρ, μετά από γέμισμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και κεφαλιά-πάσα του Μακέντα και με ωραίο πλασέ κάτω από τον Πασχαλάκη έκανε το 1-1. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν… πατούσε καλά. Ο Σφιντέρσκι και στο 19′ την εξέθεσε, βάζοντας πλάτη τον Πούγγουρα, αλλά ο Ξενόπουλος νίκησε στο τετ-α-τετ τον επιθετικό του ΠΑΟΚ. Στα υπόλοιπα λεπτά του α’ μέρους, ο ρυθμός έπεσε. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έκαναν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις τους και ότι και να προσπάθησαν να φτιάξουν, δεν έφερε αποτέλεσμα. Καλύτερη στιγμή ήταν μία εκτέλεση φαουλ του Μακέντα στο 36′, η οποία έφυγε ψηλά, αουτ! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία προβολή του Σφιντέρσκι στο 43′, με τον Ξενόπουλο να διώχνει σωτήρια!

Ο ΠΑΟΚ είχε μία ελαφριά υπεροχή και κατοχή της μπάλας και στο δεύτερο μισό του αγώνα. Αλλά δεν μπορούσε να αναπτύξει σωστά μία επιθετική ενέργεια, όλες χάνονταν. Ο ΠΑΟ απλά προσπαθούσε να μην δεχθεί γκολ. Μηδέν επιθετικά οι πράσινοι… Από ένα στημένο στο 56′ ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βιεϊρίνια(κεφαλιά), αλλά και πάλι ο Ξενόπουλος την έβγαλε. Από ένα άλλο στημένο ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 65′ συγκεκριμένα, ο Μουργκ εκτέλεσε κόρνερ, πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι, έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Ίνγκασον πήδηξε πιο ψηλά και έκανε το 2-1 για τους Θεσσαλονικείς! Ο ΠΑΟ “έσβησε” ολοκληρωτικά μετά το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Τα παράτησαν οι παίκτες του Μπόλονι. Ο έμπειρος τεχνικός έβγαλε και τον Βιγιαφάνιες, τον μόνο δραστήριο στο ματς. Οι πράσινοι δεν πάτησαν ούτε μία φορά την περιοχή του Πασχαλάκη με αξιώσεις ως το τέλος, αν και ήταν η ομάδα που… καιγόταν για το γκολ. Μάλιστα πήγε να το δεχθεί, όταν ο Μουργκ στο 68΄ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Ξενόπουλου. Στο 77′ ο Αουγκούστο έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ξενόπουλου. Εντελώς παθητικός ο Παναθηναϊκός, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να απειλεί με τον Σβαμπ στο 80′ να έχει ένα άστοχο σουτ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένα… δώρο του Πασχαλάκη στο 88′ στον Χατζηγιοβάνη που με ασταθή απόκρουση σε φαουλ του Μαουρίτσιο, έστρωσε στον Έλληνα μεσοεπιθετικό ο οποίος κατάφερε να στείλει την μπάλα ψηλά αουτ, αν και είχε την επιλογή να γυρίσει παράλληλα με την εστία όπου τον περίμενε αμαρκάριστος ο Καρλίτος.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Βιεϊρίνια(82′ Κρέσπο), Ελ Καντουρί, Αουγκούστο(89′ Περέιρα), Μουργκ(72′ Σβαμπ), Τζόλης(89′ Εσίτι), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι(82′ Τσόλακ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Ξενόπουλος, Χουανκάρ, Πούγγουρας(82′ Αλεξανδρόπουλος), Σένκεφελντ, Σάντσες(89′ Μπουζούκης), Βέλεθ, Μαουρίτσιο, Αϊτόρ(82′ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες(72′ Kαρλίτος), Μακέντα(72′ Ιωαννίδης).