9:09 Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Το "γύρισε" ο Αστέρας με τον ΠΑΟΚ (video)

O πέμπτος Αστέρας Τρίπολης υποδεχόταν τον δεύτερο ΠΑΟΚ και τους χώριζαν 9 βαθμοί. Ο Αστέρας έψαχνε τη νίκη για να μειώσει τη διαφορά ενώ από την άλλη μεριά ο ΠΑΟΚ ήθελε το τρίποντο για να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από τον Ατρόμητο, εκμεταλλευόμενος την χθεσινή του ήττα.

Ο δικέφαλος ωστόσο ταξίδεψε με πολλές απουσίες καθώς ο Στέφενς ήθελε να δώσει ανάσες εν όψη Μπενφίκα. Οι Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Μαντούρο, Ινσαουράλδε, Νάτχο, Κάτσε, Λούκας, Ολίσε, Χούσεν και Αθανασιάδης αποτελούσαν την αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ ενώ από την άλλη μεριά οι έντεκα εκλεκτοί του Στάικου Βεργέτη ήταν οι Μπαντής, Λούι, Κυριακόπουλος, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Ουσέρο, Εντό, Μουνάφο, Χουάνμα, Ντε Μπλάσιτς και Καράσκο.

Στο 10′ ο ΠΑΟΚ θα δημιουργήσει την πρώτη καλή στιγμή  μετά την εξαιρετική μπαλιά του Νάτχο για τον Λούκας, αυτός έκανε τη συρτή σέντρα, με τον Αθανασιάδη να μην προλαβαίνει να κάνει το σουτ από κοντά και την μπάλα να περνάει απ’ όλους. Στο 23′ ήρθε η απάντηση για τους γηπεδούχους με τον Ουσέρο να σκάβει τη μπάλα για τον Χουάνμα, ο Ισπανός να μην τη βρίσκει όπως θα ήθελε και τον Γλύκο να την μαζεύει. Στο 39′ η τελευταία φάση για τον πρώτο μέρος ανήκε στον ΠΑΟΚ με τον Κάτσε να εκτελεί το φάουλ, τον Μαντούρο να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και τον Μπαντή να μπλοκάρει. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ και θα αναζητούσαν το γκολ στον δεύτερο ημίχρονο.

asteraspaok2-1

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι θα έχουν την πρώτη τους καλή στιγμή όταν ο Κάτσε έβαλε στην κόντρα, στον Χουάνμα, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, και ο Γλύκος εκτινάχθηκε εντυπωσιακά για να την μαζέψει. Στο 60′ το 1-0 για τον ΠΑΟΚ έπειτα από πολύ όμορφη μπαλιά του Νάτχο, ο Αθανασιάδης έφυγε από κανονική θέση και με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή ανοίγοντας το σκορ στην Τρίπολη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αστέρας θα απαντήσει και θα ισοφαρίσει όταν ο Γκοϊάν θα βρει τη μπάλα στην πορεία της, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ουσέρο, και θα κάνει το 1-1. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα θα ανέβει με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το νικητήριο τέρμα. Στο 77΄ο Αστέρας θα προειδοποιήσει με το δυνατό σουτ του Τσαμπούρη και ένα λεπτό αργότερα θα κάνει το 2-1 όταν ο Μαντούρο στην προσπάθειά του να απομακρύνει και ενώ είχε βγει ο Γλύκος, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και ο Χουάνμα από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα. Στο 80′ ο Ολίσε θα βγει τετ α τετ με τον Μπαντή με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να αποκρούει και τον ΠΑΟΚ να χάνει την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Το παιχνίδι θα τελειώσει με τον Αστέρα να παίρνει τελικά τη νίκη και τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρ. (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Κυριακόπουλος, Ζησόπουλος, Γκόιαν, Ουσέρο, Εντό, Μουνάφο, Ντελγκάδο, Ντε Μπλάσις, Καράσκο.

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Μαντούρο, Ινσαουράλδε, Κάτσε, Πέρεθ, Ολίσε, Αθανασιάδης, Νάτχο, Χουσέν.