15:37 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Η βολίδα του Κούτρη λύτρωσε τους πρωταθλητές στο 84'! (video)

Ο Ολυμπιακός τα “χρειάστηκε” κόντρα στον Λεβαδειακό, αφού ενώ είχε τις ευκαιρίες και αρκετές μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο, χρειάστηκε να φτάσει στο 84′ για να πετύχει το γκολ της νίκης, με 2-1 κόντρα στον Λεβαδειακό.

Ας όψεται βέβαια η απίστευτη απόδοση του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, Επασί, ο οποίος μόνο στο πρώτο μέρος έπιασε 6 τελικές από αυτές που θα μπορούσαν να ήταν γκολ, ενώ ήταν και τυχερός στο πέναλτι που πέταξε έξω ο Φορτούνης (είχε 11 σερί εκτελέσεις), αλλά και ο Ανσφαριφάρντ, ο οποίος λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος για τον Ολυμπιακό.

Τέλος καλό, όλα καλά, για τον Ολυμπιακό ο οποίος πετυχαίνει δεύτερη σερί νίκη στο Καραϊσκάκη, μετά από αυτή με τον Πλατανιά και θέλει να κάνει το 6 στα 6 μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου.

Ο Ολυμπιακός “έτρεξε” ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, με 14 τελικές, οι 7 εκ των οποίων ήταν στο τέρμα, με έναν εντυπωσιακό Επασί να πιάνει τα άπιαστα, με ένα ποσοστό 73% κατοχή της μπάλας και τελικά τον Ζιλέ να πετυχαίνει το γκολ, μετά από ομαδική προσπάθεια. Ομως αυτό το γκολ δεν έφτανε και δεν αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Ο Λεβαδειακός στο δεύτερο μέρος πήρε περισσότερο χώρο στο ματς, αλλά το πέναλτι που έκανε ο Τριποτσέρης στον Κούτρη στο 58′ θα μπορούσε να του είχε κόψει κάθε ελπίδα για επιτυχία στο ματς. Ωστόσο η εκτέλεση του Φορτούνη δεν ήταν καλή και το 1-0 αναπτέρωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων οι οποίοι έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Γιακουμάκη στο 69′.

Ομως στο 84′ ένα σουτ του Λεονάρντο Κούτρη, εκτός περιοχής, ήρθε να λυτρώσει του πρωταθλητές.