8:29 Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Ξανά στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ και μάλιστα εκτός έδρας, με τον “Δικέφαλο” να επικρατεί του Λεβαδειακού 2-1 στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας και να τίθεται εκ νέου επικεφαλής στην κατάταξη, μετά το πρόσκαιρο χθεσινό πλασάρισμα του Ολυμπιακού.

Σε ένα παιχνίδι μέτριο από άποψη θεάματος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και πολλών απουσιών, ειδικά από την πλευρά των γηπεδούχων, η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση που δημιούργησε στην περιοχή του Σηφάκη.

Στο 12ο λεπτό, λοιπόν, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε αρχικά την κεφαλιά του Μιγκέλ Βίτορ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και στο νέο “γέμισμα” από δεξιά ο Αθανασιάδης προώθησε την μπάλα με νέα κεφαλιά και ο Τζαβέλας με εναέρια προβολή έκανε το 0-1.

Στο 22΄ οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο διαιτητής Παππάς απέβαλε ταυτόχρονα τους Μάντζιο και Τζαβέλα, οι οποίοι πιάστηκαν στα χέρια μετά από φραστικό επεισόδιο, ενώ στο 27΄ το σουτ του Περέιρα κατέληξε στο δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.

Η μοίρα του αγώνα “σφραγίστηκε” στο 51ο λεπτό, όπως αποδείχθηκε στο τέλος, όταν ο Περέιρα που κυνηγούσε το γκολ σκόραρε το 0-2 με σουτ από το ύψος της περιοχής, σε φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση φάουλ του Ρατς.
Από εκεί και ύστερα, όμως, ο αγώνας εξελίχθηκε σε μονόλογο του Λεβαδειακού, που έπαιξε τον αντίπαλό του στο μισό γήπεδο και έχασε κλασικές ευκαιρίες όχι απλά για να ισοφαρίσει αλλά για να φτάσει στη ΝΙΚΗ, τις οποίες όμως σπατάλησαν ”φθηνά” οι Σοτέλο και Μιλοσάβλιεφ, ενεργώντας σαν ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές.

Στο 60΄ ο Ιτάνζ μπλόκαρε την κεφαλιά του πρώτου, στο 62΄ το σουτ του Μάγκα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, στο 69΄ η κεφαλιά του Κονέ έφυγε άουτ, στο 72΄ και πάλι ο Σοτέλο απέτυχε να σουτάρει σωστά από πλεονεκτική θέση και στο 79΄ ο Τομάς αστόχησε σε νέα κεφαλιά, με τους παίκτες του Σάββα Παντελίδη να παίζουν… βόλεϊ με το κεφάλι στην περιοχή του ΠΑΟΚ.

Στο 80΄ και σε κόρνερ του Βούκσεβιτς ο Κονέ νίκησε τους πάντες, με κεφαλιά φυσικά, μειώνοντας σε 1-2 με το 4ο φετινό και συνολικά 11ο τέρμα του στην Ελλάδα. Το παιχνίδι πήρε “φωτιά”, η μπάλα παιζόταν συνεχώς στο μισό γήπεδο και στο 85΄ ο αρνητικός Σοτέλο απέτυχε να τελειώσει άλλη μία φάση.

Τη… “σκυτάλη” ύστερα παρέλαβε ο επίσης μοιραίος για την ομάδα του Μιλοσάβλιεφ, που σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες για την ισοφάριση αρχικά στο 88΄, όταν προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Ιτάνζ στέλνοντας την μπάλα στην… αγκαλιά του και στη συνέχεια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η μπάλα στρώθηκε ιδανικά μπροστά του κι εκείνος μόνος στα πέντε μέτρα σημάδεψε τον ουρανό της Βοιωτίας (!), για να διαφυλάξει τη νίκη ο Ιτάνζ στο 94΄, αποκρούοντας σωτήρια το φάουλ του Κονέ.