12:40 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο

Λήξη του αγώνα με σκορ 0-1.

Στο 92′ ο Πράνιτς εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Σίλντενφελντ την καρφωτή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 92′ αλλαγή για τον Ολυμπιακό.

Στο 91′ κίτρινη κάρτα δόθηκε στον Σαλίνο.

“Πάγωσε” στο 90′ η Λεωφόρος με το γκολ του Μήτρογλου. Το σκορ είναι 0-1. Ο Μήτρογλου από αριστερά συνδυάστηκε με τον Φουστέρ, εκείνος του έβγαλε την κάθετη στην περιοχή και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με άψογο πλασέ στην αριστερή γωνία του Καπίνο άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά απομένουν για το ντέρμπι των “αιωνίων αντιπάλων”, χωρίς τις καθυστερήσεις.

panathinaikos-olumpiakos-figkeroa

Στο 85′ ακόμα μια αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Φιγκερόα.

Στο 83′ σουτ του Αμπεΐντ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα “έφυγε” πολύ άουτ.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο 78′ άρχισε και πάλι το ματς.

panathinaikos-olumpiakos-eksedra

Στο 76′ νέα διακοπή σημειώθηκε λόγω αντικειμένων που πετούν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού. Ένα από αυτά χτύπησε τον Μίτσελ στο κεφάλι!

Στο 75′ καραμπόλα στην άμυνα του Ολυμπιακού, η μπάλα στρώθηκε στον Ρισβάνη αλλά ο Ρομπέρτο βγήκε και έδιωξε με τα πόδια.

Στο 72′ αλλαγή και για τον ΠΑΟ. Ο Αμπεΐντ στη θέση του Λαγού.

Στο 70′ μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε για τον Παναθηναϊκό με μπαλιά του Μέντες μέσα στην περιοχή για τον Φιγκερόα που έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 67′ ο Τριανταφυλλόπουλος δέχτηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Χολέμπας.

Στο 66′ αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βάις στη θέση του Σαβιόλα.

Στο 65′ με διαγώνιο σουτ του Μανιάτη από την γωνία της περιοχής και δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ.

65′ Έδιωξε ο Μανωλάς.

64′ Κόρνερ για τον ΠΑΟ.

0-0 στο 64′.

Στο 62′ σέντρα του Γιαταμπαρέ από δεξιά, ο Σίλντενφελντ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 61′ έγινε η πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γιαταμπαρέ πήρε τη θέση του Κάμπελ.

Στο 60′ ο Χολέμπας εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μήτρογλου να “καρφώνει” κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής αλλά ο Καπίνο σε καλή θέση έδιωξε από την εστία του και “έσωσε” τον ΠΑΟ.

Στο 60′ μια κροτίδα έσκασε την ώρα που πήγε να εκτελέσει κόρνερ ο Χολέμπας αλλά πιο κοντά ήταν ο Πράνιτς που φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα, καθώς πήγε στο σημείο για να βοηθήσει την κατάσταση.

Στο 58′ σουτ του Κάμπελ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο 55′ ο ΠΑΟ απείλησε την εστία του Ρομπέρτο στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ που δοκίμασε ο Πράνιτς από σέντρα του Νάνο, πέρασε εκτός.

panathinaikos-olumpiakos (1)

Στο 50′ σημειώθηκε φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Ολυμπιακό, ενώ στο 52′ διακόπηκε και ο αγώνας καθώς δόθηκε εντολή να σταματήσουν τη ρήξη φωτοβολίδων και αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα έχει ανάψει μια φωτιά πίσω από την εστία του ΠΑΟ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο ντέρμπι των δυο “αιωνίων αντιπάλων”, με τους παίκτες να επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Λεωφόρου, ενώ ακόμα δεν έχει γίνει καμία αλλαγή για καμία από τις δυο ομάδες.

panathinaikos-olumpiakos

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο στη «Λεωφόρο» για τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Από ευκαιρίες ξεχωρίζουν μία από πλευράς Ολυμπιακού (15′) με τον Μήτρογλου να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Καπίνο να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ, και από την πλευρά των «πρασίνων» με τον Μέντες (44′) να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ρομπέρτο σε τετ-α-τετ.

derby-570

Ξεκίνησε το ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού – Ολυμπιακού, στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, ντέρμπι που δεσπόζει στο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής, με την οποία συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

Οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους, αλλά πάνω απ’ όλα για το πρεστίζ!

08FC3CDC6BDD12FA4CE357BC8CC8C4A4

Αγωνιστικά, ο Παναθηναϊκός ναι μεν δεν έχει τη δυναμική του Ολυμπιακού, όμως πάντα σε αυτά τα ματς τον πρώτο λόγο έχει το πάθος και η μαχητικότητα για τη νίκη, και το μόνο σίγουρο είναι ότι ΟΛΟΙ τη θέλουν.