7:33 Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Ανέβηκε ξανά στη Σούπερ Λίγκα ο Παναιτωλικός!

Μεγάλο διπλό μέσα στον Βόλο για τον Παναιτωλικό που νίκησε με 1-2 τον τοπικό Ολυμπιακό και έτσι πήρε το τρίτο εισιτήριο από την Φούτμπολ Λιγκ για την νέα Σούπερ Λίγκα της σεζόν 2013/14. Στο 26’ προηγήθηκε με τον Καμαρά η ομάδα του Αγρινίου, ενώ ισοφάρισε ο Γένγκα στο 54’ και ο Κουτσοσπύρος έκανε το 1-2 στο 72’ που έδωσε την μεγάλη άνοδο στον Παναιτωλικό εκτός έδρας. Στο άλλο ματς των πλέι οφ ανόδου ο Ηρακλής νίκησε (χωρίς ενδιαφέρον) με 4-0 την Νίκη Βόλου στην Θεσσαλονίκη.

Ο “τελικός” της εφετινής Football League, ο οποίος διεξήχθη υπό το βλέμμα περίπου 14.000 οπαδών του Ολυμπιακού Βόλου, δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού υπήρξε ένταση στη φυσούνα. Πέντε λεπτά μετά τη σέντρα, ο Μάριο Μπρέσκα εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Μανώλης Στεφανάκος απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ λίγες στιγμές αργότερα, ο Παναιτωλικός απάντησε με τον Πασχάλη Μελισσά (αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε).

Στο 18ο λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε με νέα εκτέλεση φάουλ του Μπρέσκα, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Μάκη Χάβου βγήκε στην αντεπίθεση, ο Νταμιάν Μπελόν έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ανρί Καμαρά κι εκείνος άνοιξε το σκορ με αριστερό πλασέ.

Η κατοχή ανήκε στους παίκτες του, ξυρισμένου “γουλί”, Γιώργου Βαζάκα (57%-43%), πέραν όμως ενός ακόμη φάουλ του Μπρέσκα και μιας κοντινής κεφαλιάς του Παλαιολόγου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, δεν επέβαλαν την κυριαρχία τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντίθετα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και μετά την είσοδο του Ανιέτε “εγκαταστάθηκαν” στα καρέ του Στεφανάκου. Η δικαίωσή τους ήρθε στο 54ο λεπτό με κεφαλιά του Γιανίκ Γιενγκά, έπειτα από σέντρα του Σταμάτη Καρρά, ενώ αμέσως μετά, το πλασέ του Μπρέσκα πέρασε λίγο άουτ.

Η κίνηση ματ του Χάβου καταγράφηκε στο 58′ όταν αντικατέστησε τον Γιάννη Πασά με τον Χρήστο Κουτσοσπύρο. Δεκατρία λεπτά αργότερα ο Μπακάκης έκανε μία πολύ όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο πολύπειρος επιθετικός έκανε το 2-1 με μία δύσκολη προσπάθεια.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να απειλήσει με κάποιες σέντρες, αλλά όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες του έχαναν τις ελπίδες τους για ανατροπή. Ως εκ τούτου ο Παναιτωλικός έφυγε με τη νίκη-άνοδο από το Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Καρράς, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γόγολος, Ολίσε (89′ Ογκουνσότο), Πινδώνης (48′ Ανιέτε), Μπολάτι (79′ Ναντάγια), Μπρέσκα, Γιενγκά, Σολάκης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Αραμπατζής, Μπακάκης, Κούσας, Μελισσάς, Μουμίν, Σφακιανάκης, Ιορδανίδης, Μπελόν (93′ Σμίλτος), Καμαρά (88′ Μύγας), Πασάς (58′ Κουτσοσπύρος).