10:20 Τρίτη 30 Απριλίου 2024

Ανώτερος και Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε τα λιγότερα λάθη, είχε πολύ περισσότερες ασίστ και πάνω από όλα κυριάρχησε στις ρακέτες, έχοντας σε σπουδαία βραδιά τους Φαλ και Ράιτ. Απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που επιθετικά πέρασε κάτω από την βάση, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε στον μεγάλο τελικό με 69-58 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο Final-8 του Ηρακλείου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, κανένας από τους δύο «μονομάχους» δεν μπόρεσε να ανοίξει σημαντικά την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να κλείνει ιδανικά το δεύτερο δεκάλεπτο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +5, 30-25.

Η ομάδα του Πειραιά αν και ήταν πέρα για πέρα άστοχη από το τρίποντο (1/14), κατάφερε να περιορίσει τα λάθη της (3) και με εξαιρετική άμυνα να κρατήσει πολύ χαμηλά τον αντίπαλο, έχοντας 7 κλεψίματα.

Στην επίθεση είχε πολύ μεγαλύτερη ηρεμία από το «τριφύλλι» και με 13 ασίστ και τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια με οκτώ πόντους βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε σε κακό πρώτο μέρος τον Κέντρικ Ναν, ενώ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε 9 λάθη και μόλις 6 ασίστ, δείχνοντας χαμηλού επιπέδου πρόσωπο στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 7-1, πέρασε μπροστά στο σκορ με 32-31. Οι δύο «αιώνιοι» στο 28′ ήταν στο 39-39 αλλά ένα σερί 8-0 του Ολυμπιακού, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους «ερυθρολεύκους» στο φινάλε της τρίτης περιόδου, 47-39.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, άρχισε να ευστοχεί από τη γραμμή του τριπόντου και με σπουδαία δουλειά από Φαλ και Ράιτ, κατάφερε να ξεφύγει στο +13 (59-46) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι «πράσινοι» ήταν πάρα πολύ άστοχοι, ο Ναν κινήθηκε σε ρηχά νερά όπως και ο Λεσόρ και ο Ντίνος Μήτογλου έμοιαζε να παλεύει μόνος του.

O Oλυμπιακός παρέμεινε απόλυτα σοβαρός μέχρι το φινάλε, διατήρησε την διαφορά και έφτασε στο τρόπαιο, επικρατώντας με 69-58.

Ο Φαλ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ράιτ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και ο Πετρούσεφ με 10 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Για τον Παναθηναϊκό διασώθηκε μόνο ο Μήτογλου με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69.

Κύπελλο Ελλάδος: Ξεχωρίζει το ντέρμπι των αιωνίων