13:41 Τρίτη 14 Μαΐου 2024

Αργεντινή – Γαλλία 3-3, 4-2 πεν: Ο τελικός του αιώνα, ο Μέσι στον θρόνο του

Ένας τελικός βγαλμένος από το πιο ευφάνταστο σενάριο θρίλερ. Ένας Τελικός που θα συζητιέται για πολλά -πολλά χρόνια. Μετά από μια μυθική αναμέτρηση (3-3), η Αργεντινή νίκησε τη Γαλλία στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι (4-2), κατακτώντας το πρώτο της Μουντιάλ μετά από 36 ολόκληρα χρόνια.

Η Αργεντινή κατέκτησε το 3ο Μουντιάλ της ιστορίας της στα πέναλτι, έπειτα από έναν αγώνα θρίλερ, με τον Μέσι να σημειώνει δύο τέρματα και τον Εμπαπέ να κρατά όρθια τη Γαλλία με χατ τρικ! Στη «ρώσικη ρουλέτα» η Αργεντινή ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στην κορυφή του κόσμου. 2-0 προηγήθηκε η ομάδα του Μέσι στο ημίχρονο, 2-2 στην κανονική διάρκεια με σόου του Εμπαπέ, 3-3 στην παράταση με Μέσι και Εμπαπέ ξανά να στέλνουν το ματς στα πέναλτι όπου εκεί η Αργεντινή με 4-2 πέναλτι  στέφθηκε πρωταθλήτρια Κόσμου και ο Λαιονέλ Μέσι έκανε δικό του του ιερό δισκοπότηρο του παγκοσμίου ποδοσφαίρου

Το 1978 η Αργεντινή με ηγέτη τον Μάριο Κέμπες είχε κερδίσει εντός έδρας με 3-1 την Ολλανδία στην παράταση ενώ το 1986 στο Μεξικό με σούπερ σταρ τον Ντιέγκο Μαραντόνα κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας με 3-2 της Δυτικής Γερμανίας στον τελικό. Τώρα το 2022 ήταν η  ώρα του Λιονέλ Μέσι και οι Αλμπισελέστε στον Όλυμπο.

Μουντιάλ 2022 – Αργεντινή – Γαλλία: Η ώρα του μεγάλου τελικού Μέσι vs Μπαπέ (17:00)

Μουντιάλ 2022, Κροατία – Μαρόκο 2-1: Τρίτη στον κόσμο με δύο γκολάρες κόντρα στους μαχητικούς Μαροκινούς