11:54 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Άρης - ΑΕΚ 2-1: Από τον Σάκιτς για τον Άλκη, νίκη αφιερωμένη στο 95'

Ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ με 2-1 στον απόηχο της δολοφονίας του 19χρονου οπαδού των Θεσσαλονικέων, Άλκη. Ο Σάκιτς στο 90+5′ λύτρωσε τους κίτρινους με μια εκπληκτική λόμπα, απαντώντας στο εξαιρετικό ψαλιδάκι του Αραούχο στο 85′. Το σκορ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου άνοιξε ο Εντιαγέ με τακουνάκι στο 44′.

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης, επικρατώντας με 2-1. Ο Εντιαγέ άνοιξε το σκορ στο 44′ με ένα εκπληκτικό τακουνάκι, ο Αραούχο απάντησε με πανέμορφο ψαλιδάκι στο 85′, ενώ ο Σάκιτς στο 90+5′, διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ένα ωραίο τελειώμα από δύσκολη γωνία.

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε έντονο συναισθηματικό κλίμα, λόγω της δολοφονίας του 19χρονου οπαδού του Άρη, Άλκη. Οι δύο ομάδες αφού κατέθεσαν στεφάνια και λουλούδια σε ειδικό σημείο που έστησε η ΠΑΕ Άρης, πριν την έναρξη του αγώνα.

Την ομάδα του Άκη Μάντζιου λύτρωσε ο Εμάνουελ Σάκιτς στο 90 +5′. Οι κίτρινοι αναπτύχθηκαν πολύ ωραία, ο Κριστιάν Λόπεθ είδε τον Σάκιτς αφύλακτο στη γωνία της περιοχής του Τσιντώτα από τα αριστερά και αυτός με εκπληκτική λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο μέρος ο Άρης ήταν ελαφρώς ανώτερος από την ΑΕΚ, δίχως να δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες και δικαιώθηκε για την ανωτερότητά του.

Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Τσιντώτα, ο Λούμορ έκανε κάτι σαν σουτ στα τυφλά, το οποίο είχε κατεύθυνση προς τη μικρή περιοχή. Εκεί βρέθηκε ο Εντιαγέ, ο οποίος με ένα εκπληκτικό τακουνάκι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, δεν δημιούργησε ούτε εκείνη περισσότερες ευκαιρίες για τον Άρη. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ισοφάρισε προσωρινά, ωστόσο στο τέλος ο Σάκιτς την “εκτέλεσε”.

Για την Ένωση ισοφάρισε προσωρινά ο Αραούχο με ένα εκπληκτικό ψαλιδάκι στο 85′, έπειτα από ένα κακό σουτ του Λιβάι Γκαρσία και εξίσου κακή απομάκρυνση της άμυνας του Άρη στην εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Ελαφρώς ανώτερος ο Άρης στο πρώτο μέρος

Ο Άρης ήταν ελαφρώς ανώτερος από την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, καθώς έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Τσιντώτα, δημιουργώντας κινδύνους. Ο Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε την ομάδα με τον Σάκοχφ στο “10”, αφήνοντας τον Γέβτιτς εκτός αποστολής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, όπως δήλωσε, ωστόσο αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Σάκχοφ στο ημίχρονο.

Πρώτη τελική για την ομάδα του Άκη Μάντζιου στο παιχνίδι ήταν στο 10ο λεπτό. Ο Σάσα εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Χατζισαφί και άλλαξε ελάχιστα την πορεία, με τον Τσιντώτα να παραχωρεί κόρνερ.

Εννιά λεπτά μετά, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έφυγαν στην αντεπίθεση, τελικός αποδέκτης ο Εντιαγέ, ο οποίος έκανε το σουτ αφύλακτος από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

Η Ένωση απάντησε με τρεις τελικές προσπάθειες του Τσούμπερ σε διάστημα πέντε λεπτών. Η πρώτη στο 22′ ήταν αρκετά κακή, ακολούθησε ένα ωραίο τελείωμα με το δεξί στο 25′ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 27′ ο Σιαμπάνης δεν δυσκολεύτηκε να του στερήσει το γκολ, μπλοκάροντας την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε από το ημικύκλιο της περιοχής.

Στο 30′ ο Ισπανός διαιτητής, Βέγκα, έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζαβέλλα με το γόνατο πάνω στον Σάσα, ενώ ο αμυντικός της ΑΕΚ ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και δεν είχε πρόθεση να τον ανακόψει. Ο Βέγκα είδε τη φάση στο VAR και μετά από τρία λεπτά, ανακάλεσε την αρχική του απόφαση.

Πριν από το γκολ του Εντιαγέ, ο Άρης προειδοποίησε με ένα καλοζυγισμένο, δυνατό σουτ του Ματίγια έξω από την περιοχή, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τσιντώτας, πέφτωντας στη γωνιά του. Μετά το τέρμα του Σενεγαλέζου μέσου του Άρη, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι ευκαιρίες των Σάκχοφ και Αραούχο στις καθυστερήσεις, δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Σιαμπάνη.

Κακό παιχνίδι στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και σε ένα μεγάλο κομμάτι το έκανε, αφού ο Άρης είχε σαν πρώτο στόχο να υπερασπιστεί το 1-0.

Στο 49′ ο Ιτούρμπε δοκίμασε κάτι πολύ φιλόδοξο. Εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Καμαρά από δύσκολη γωνία στα δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.

Στο 50′ οι παίκτες της ΑΕΚ αναπτύχθηκαν ωραία ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα, ωστόσο ο Τσούμπερ δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της ΑΕΚ. Στο 55′ ο Τζαβέλλας έκανε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη, ο Τσούμπερ πετάχτηκε στον κενό χώρο και αφού απέφυγε τον Σιαμπάνη, όντας σε πλάγια θέση, έκανε το γύρισμα προς τον Μάνταλο στην περιοχή, ωστόσο ο Λούμορ παρενέβη και έσωσε τον Άρη.

Μετά από αυτή την ευκαιρία οι δύο ομάδες άρχισαν τις σκληρές μονομαχίες και τις εντάσεις. Ενδεικτικό είναι ότι η επόμενη τελική έγινε στο 73′ με ένα σουτ του Σάσα, το οποίο μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί ο Τσιντώτας. Λίγα δευτερόλεπτα μετά η κεφαλιά του Τσούμπερ (τέταρτη τελική του στο ματς) κατέληξε άουτ.

Στο 82′ οι κίτρινοι απείλησαν με τον Εντιαγέ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση στο 82′, ωστόσο το σουτ πήγε πάνω στον Τσιντώτα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να απομακρύνει την μπάλα. Στο τέλος οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ σε δύο καλές τους στιγμές, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό σκορ σε 2-1, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ένα λεπτό πριν από το γκολ του Αραούχο, ο Φαμπιάνο με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία πέρασε λίγο άουτ. Η ΑΕΚ στο διάστημα που σκόραρε έπαιζε με 3-5-2, με τον Λε Ταλέκ στόπερ, ωστόσο πριν από το 2-1 του Άρη πέρασε στο ματς ο Βράνιες.

Ο Βόσνιος στόπερ φέρει μερίδιο ευθύνης στο γκολ του Σάκιτς, καθώς του “χρεώνεται” ότι έχασε από τη θέασή του τον Αυστριακό μπακ που μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ (90+ Λόπεθ), Σάσα, Ματίγια, Ντιαγέ (83’ Σάκιτς), Ιτούρμπε (62’ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι (83’ Μάνος), Καμαρά.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (76’ Λε Ταλέκ), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (77’ Ανσαριφάρντ), Σιμόες, Σιμάνσκι (85’ Τάνκοβιτς), Σάκχοφ (46’ Μάνταλος), Τσούμπερ, Γκαρσία (90+ Βράνιες), Αραούχο.

πηγή: sport24.gr

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1: Με οδηγό τον Ροντρίγκες έβαλε τρία στους Αγρινιώτες

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-2: Απίθανη ανατροπή για τους Κρητικούς με γκολ στο 85′ και το 95′