7:43 Τρίτη 30 Απριλίου 2024

Champions League: Ρεκόρ με 12 γκολ στο Ντόρτμουντ, στους «16» Ρεάλ, Λέστερ, Μονακό και Λεβερκούζεν

Αποθέωση. Αυτό συνέβη στο Ντόρτμουντ: Aποθέωση του ποδοσφαίρου! Μπορούσια και Λέγκια Βαρσοβίας πέτυχαν μαζί ένα σπουδαίο ρεκόρ, καθώς ο μεταξύ τους αγώνας που έγινε για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, ήταν ο πρώτος στην ιστορία της διοργάνωσης που σημειώθηκαν δώδεκα γκολ!

Νικήτρια, η Ντόρτμουντ, που με το τρομερό 8-4 πήρε το τέταρτο της τρίποντο και της αρκεί η ισοπαλία στην Μαδρίτη την τελευταία αγωνιστική ώστε να σφραγίσει την πρωτιά του 6ου ομίλου. Χατ-τρικ από τον Μάρκο Ρόις, δύο γκολ από τον Καγκάβα ενώ τα άλλα γκολ των Γερμανών σημείωσαν οι Σαχίν, Ντεμπελέ και Πάσλακ.

reus

Τα 12 γκολ που σημείωσαν δεν ήταν το μοναδικό ρεκόρ της αναμέτρησης, καθώς πέτυχαν και πολλά άλλα. Ένα που επίσης ξεχωρίζει, είναι ότι για πρώτη φορά σημειώθηκαν εφτά γκολ στα πρώτα 32 λεπτά αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ (5-2 σκορ ημιχρόνου). Όσον αφορά το άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε δύσκολα την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 2-1 εκτός έδρας, χάρη σε γκολ του Μπενζεμά στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Μαδριλένοι σφράγισαν την πρόκριση και θέλουν νίκη στον τελευταίο αγώνα με την Ντόρτμουντ για να πάρουν την πρώτη θέση.

Διπλό… πρωτιάς

Στο ντέρμπι της ημέρας, η Γιουβέντους πήρε σπουδαίας σημασίας διπλό στην έδρα της Σεβίλλης με 3-1 και προσπέρασε την χθεσινή της αντίπαλο στην βαθμολογία, εξασφαλίζοντας την πρόκριση και έχοντας πλέον το πάνω χέρι για την πρωτιά. Οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν με τον Παρέχα, αλλά ο Μαρκίσιο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το 1-1 φάνηκε πως θα έμενε μέχρι τέλους, αλλά ο Μπονούτσι στο 84’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ιταλούς και ο Μάντζουκιτς στο 94’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στο άλλο παιχνίδι, η Λιόν νίκησε 1-0 την Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ και εξακολουθεί να έχει ελπίδες πρόκρισης, καθώς θα περάσει αν νικήσει την Σεβίλλη.

Πρώτες Λέστερ και Μονακό!

Την πρωτιά του 7ου ομίλου εξασφάλισε η Λέστερ, που πέτυχε την τέταρτη της νίκη, επικρατώντας με 2-1 της Κλαμπ Μπριζ. Στο ισόπαλο 0-0 έληξε το Κοπεγχάγη Πόρτο, με τους Πορτογάλους να παραμένουν στο +2 από τους Δανούς αλλά τους τελευταίους να εξακολουθούν να έχουν ελπίδες για πρόκριση. Την πρώτη θέση εξασφάλισε και η Μονακό, που για τον 5ο όμιλο νίκησε 2-1 την Τότεναμ, η οποία αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Στο 0-0 έληξε το ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Λεβερκούζεν, με τους Γερμανούς να σφραγίζουν την δεύτερη θέση και τους Ρώσους να θέλουν διπλό στο Λονδίνο για να συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Κοπεγχάγη – Πόρτο 0-0

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (80’ πεν. Αντριέν Σίλβα – 29’ Βαράν, 87’ Μπενζεμά)

Η Ρεάλ Μαδρίτης εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση στο τέλος με το 2-1 επί της Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα και ακολουθεί στους «16»

cr7

Όσον αφορά στην Ρεάλ, ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε σπίτι του, αλλά δεν σκόραρε όπως είχε κάνει και στα 3 προηγούμενα ματς κόντρα στην Σπόρτινγκ, την ομάδα που τον ανέδειξε.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπαγερ Λεβερκούζεν 1-1 (75’ πεν. Νάτχο – 16’ Φόλαντ)

Μονακό – Τότεναμ 2-1 (48’ Σιντιμπέ, 53’ Λεμάρ – 52’ πεν. Κέιν)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ – Λυών 0-1 (72’ Λακαζέτ)