9:26 Κυριακή 19 Μαΐου 2024

"Δικέφαλο" το ντέρμπι στην Τούμπα

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, που παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από μια από τις λιγοστές επιθέσεις του Άρη, κατάφερε να ανατρέψει το 0-1 και να νικήσει με το ευρύ 3-1, που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε από νωρίς την “πολιορκία” και έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η συμπαγής άμυνα των φιλοξενούμενων και η εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα του Άρη κράτησαν το μηδέν. Ο Άρης ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο επιχειρώντας με αντεπιθέσεις να αναχαιτίσει την δραστηριότητα του ΠΑΟΚ, που έπαιζε με 12ο παίκτη τους φιλάθλους του που είχαν κατακλύσει την Τούμπα.

Τελικά στο στο 59ο λεπτό ο Σαλόζε Ουντότζι μετά από ασταθή απόκρουση του Γλύκου έκανε το 0-1. Ο ΠΑΟΚ αύξησε κατακόρυφα την πίεση σε όλο το μήκος του γηπέδου, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο Στοχ που μπήκε αλλαγή στο 64′.

Στο 66ο λεπτό ο Στέφανος Αθανασιάδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Διούδη. Δύο λεπτά αργότερα ο Σαλπιγγίδης βγήκε και στη θέση του μπήκε ο Λουκάς Πέρεθ, ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα στο 72ο λεπτό έκανε το 1-1.

Η πίεση συνεχίστηκε και στο 80′ ο Στέφανος Αθανασιάδης βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Οι παίκτες του Άρη πίεσαν για την ισοφάριση ωστόσο στο 90ο λεπτό ο Ζβόνιμιρ Βούκιτς, έκανε το τελικό 3-1.