21:02 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Δύσκολη πρόκριση για Ολυμπιακό (φωτο-video)

Έχοντας αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς από το πρώτο παιχνίδι στο “Γ. Καραϊσκάκης” ο Ατρόμητος υποδεχόταν τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Στη ρεβάνς του 0-0 της πρώτης αναμέτρησης ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τους Μέγιερι, Μανωλά, Μαρκάνο, Σαλίνο, Μπονγκ, Κάμπελ, Ντινγκά, Μανιάτη, Πέρες, Ντομίνγκες και Ολαϊτάν.

Από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους  Σηφάκη, Ταυλαρίδη, Λαζαρίδη, Νάστο, Γιαννούλη, Δημούτσο, Πίτου Γκαρσία, Φάμπιο, Καραμάνο, Ούμπιδες και Ναπολεόνι.

Χωρίς καλά-καλά να έχουν συμπληρωθεί δύο λεπτά αγώνα, ο διαιτητής διέκοψε την αναμέτρηση λόγω κακής ορατότητας από τα πολλά καπνογόνα που είχαν ανάψει οι φίλοι του Ατρόμητου. Στο 7′ η πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο με το σουτ του Νάστο να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 13′ ο Ναπολεόνι βγάζει την πάσα για τον Φάμπιο  που είναι απέναντι στον Μέγιερι, με τον πορτιέρο των πρωταθλητών να διώχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Ολαϊτάν θα σταματήσει στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, οι οποίοι φαίνονταν αρκετά ανεβασμένοι, έχοντας δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των Πειραιωτών. Ο  Ατρόμητος είχε ανέβει ψηλά ζητώντας το γκολ και στο 31′ ζήτησε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μανωλά στον Ναπολεόνι στη μικρή περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα ο  Τσόρι Ντομίνγκες θα σεντράρει με τον Ολαϊτάν να κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνάει άουτ. Στο 42′ και  μετά από φάουλ του Ούμπιδες, ο Ταυλαρίδης κατάφερε να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους βάζοντας σε μπελάδες τον Μίτσελ και τους παίκτες του.

Τρία λεπτά αργότερα  ο Ολαϊτάν θα κάνει μια πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια, θα μπει στην περιοχή, θα περάσει 2 αντιπάλους σχεδόν ανενόχλητος και θα σουτάρει με τον Σηφάκη να αποκρούει με τα πόδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 50′ ο Ατρόμητος θα κάνει την πρώτη του αλλαγή και στη θέση του τραυματία Καραμάνου θα περάσει ο Μπάλλας. Πέντε λεπτά αργότερα σε φάση μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου ο Μάνταλος θα δώσει πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Μπάλλα να έχει κάνει χέρι και να δέχεται την κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση αναλαβάνει ο Τσόρι Ντομίνγκες, ο οποίος δεν θα αστοχήσει από τα έντεκα μέτρα και θα ισοφαρίσει σε 1-1.

tsori_goal

Στο 72′ ο Δημούτσος θα σουτάρει από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 77΄ο Πέρες θα βρει χώρο και θα κάνει σουτ το οποίο θα περάσει λίγο έξω από την εστία του Σηφάκη. Στο 83′ ο Μέγιερι θα κάνει μια ωραία επέμβαση έπειτα από κεφαλιά του Μπρίτο μετά τη σέντρα του Ούμπιδες, με τον Ατρόμητο να χάνει μια καλή ευκαιρία. Η ομάδα του Περιστερίου δεν κατάφερε να κάνει κάτι αξιόλογο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, έτσι την πρόκριση για τα ημιτελικά πήρε με αυτό το 1-1 ο Ολυμπιακός, ο οποίος θα βρει έναν εκ των Απόλλωνα Σμύρνης και ΠΑΟΚ (στον πρώτο αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει με 3-0). Μετά το τέλος του αγώνα ο Μπάλλας ξέσπασε σε κλάματα.

atromitos-ocfp

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Μίτσελ: “Ήταν πραγματικά μία δύσκολη πρόκριση αλλά δίκαιη. Ήμασταν πιο καλοί στο πιο μεγάλο μέρος του αγώνα. Το αξίζαμε”

Δημούτσος: “Κρίθηκε στο πέναλτι το ματς. Παίξαμε καλά. Σκοράραμε, είχαμε φάσεις. Ήταν μία άτυχη στιγμή που έκρινε την πρόκριση. Ο Ατρόμητος τα τελευταία 3 χρόνια κοντράρει κάθε αντίπαλο. Είμαστε 3οι με διαφορά. Τους παίξαμε στα ίσα. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η πρόκριση. Δεν χάσαμε σε κανέναν αγώνα”