8:04 Παρασκευή 17 Μαΐου 2024

Εύκολα ο... "προφυλακισμένος" Ατρόμητος την Ξάνθη (video)

Μπορεί ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ατρόμητος, Γιώργος Σπανός, να βρίσκεται στις φυλακές (προφυλακισμένος) για την υπόθεση της λαθρεμπορίας καυσίμων αυτό όμως δεν επηρέασε τους παίκτες της ομάδας και τελικά πήραν τη νίκη με 2-0 στον εντός έδρας παιχνίδι με την Ξάνθη για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Ο Ατρόμητος παρέμεινε αήττητος στην έδρα του καθώς μετρά 9 νίκες και 4 ισοπαλίες. Με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι έτσι η πρώτη φάση του αγώνα ήταν στο 13΄με ένα άστοχο σουτ του Γκαρσία. Στο 34΄θα γίνει η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς καθώς το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν έλεγχο. Έτσι λοιπόν έπειτα από όμορφη σέντρα του Νάστου από δεξιά, ο Ναπολεόνι θα πλασάρει στην κίνηση, αλλά ο Κυριακίδης θα αποκρούσει με υπερένταση σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ατρόμητος θα ανοίξει το σκορ αφού ο Ούμπιδες εκτελεί το κόρνερ, ο Φυντανίδης κάνει την κεφαλιά, ο Κυριακίδης αποκρούει δύσκολα και ο Λαζαρίδης παίρνει το… ριμπάουντ σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 43′ ο Ατρόμητος θα χάσει άλλη μια ευκαιρία αφού μετά από ωραία σέντρα του Ούμπιντες από δεξιά, ο Καραμάνος πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 6′ του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν ο Γιαννούλης θα κάνει μια πολύ όμορφη ατομική ενέργεια, περνώντας δύο αντίπαλους, θα βρεθεί απέναντι από τον Κυριακίδη αλλά εκείνος θα αποκρούσει δύσκολα το πλάσε του. Στο 63′ ο Καραμάνος δεν θα μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα καθώς μετά τη σέντρα του Ναπολεόνι η προβολή του δεν ήταν καλή. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ και η επόμενη φάση ήταν στο δεύτερο γκολ των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις. Στο 91′ λοιπόν ο Νάστος βγαίνει στην κόντρα και μετά από σύγχυση στην περιοχή της Ξάνθης θα κάνει το 2-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος: Τσενάμο, Νάστος, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Δημούτσος, Ούμπιδες, Πίτου Γκαρσία, Ναπολεόνι (84′ Μπάλλας), Παπαδόπουλος (66′ Μπρίτο), Καραμάνος (92′ Φάμπιο).

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος, Βασιλακάκης (65′ Σουάρες), Βάλλας, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Μάνταλος, Ντε Γκούζμαν, Ράνος (70′ Σολαρι), Τριάδης (55′ Μαρίν), Κάλβο.