0:25 Σάββατο 4 Μαΐου 2024

Εύκολη νίκη για τον Αστέρα, 0-2 την Καλλόνη

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε ο Αστέρας Τρίπολης από την αναμέτρηση με την Καλλονή.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Αστέρας πάταγε καλύτερα στο γήπεδο κάνοντας και την πρώτη ευκαιρία στο 14΄με το πολύ καλό σουτ του Ουσέρο το οποίο θα αποκρούσει  ο Χογκ.  Στο 21΄ο Αστέρας θα διπλασιάσει τις ευκαιρίες του με τον Κοντοέ να κάνει την ωραία προσπάθεια και σέντρα για τον Καράσκοο οποίος δεν μπορεί αν βρει όπως θα θέλει την μπάλα στέλνοντάς την άουτ. Στο 35΄οι Αρκάδες θα καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ με τον πολύ όμορφο συνδυασμός των παικτών του Αστέρα, ο Χουάνμα βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, σουτάρει και θα κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή θα βγει και θα ψάξει την ισοφάριση ωστόσο ο Αστέρας είναι αυτός που θα χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 63΄. Ο Καράσκος από το ύψος του πέναλτι θα στείλει τη μπάλα στο δοκάρι της Καλλονής. Κάπου εκεί έπεσε ο ρυθμός του αγώνα όμως η ομάδα του Στάικου Βεργέτη θα πετύχει το 0-2. Με φοβερή κάθετη πάσα του Μουνάφο, ο Καράσκο βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Το παιχνίδι απέκτησε από εκεί και πέρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με την λήξη της αναμέτρησης να βρίσκει νικητή τον Αστέρα και να φτάνει στους 39 βαθμούς στο πρωτάθλημα.