9:55 Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός με 2-0 βάζει πλώρη για τους «8» (φωτο)

Ένας ψυχωμένος και καταπληκτικός Ολυμπιακός εξαφάνισε από το στάδιο Καραϊσκάκη την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πήρε τη απόλυτα δίκαιη και τεράστια νίκη με 2-0 και πλέον βλέπει καθαρά την οκτάδα.

fc50ce82f09f85f3c2e508b03860412c_L

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε μυαλομένος, διαβασμένος, με ψυχή, αποφασισμένος και με όλα αυτά τα στοιχεία που θα τον έκαναν νικητή. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο πήρε τη νίκη με 2-0, αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις με τον εμφατικό τρόπο τον οποίο έπαιξε. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν έδειξαν σε κανένα σημείο του αγώνα να χάνουν τον έλεγχο, ήταν απόλυτα κυρίαρχοι σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και δεν έδωσαν κανένα περιθώριο στου παίκτες του Μόγιες να πιστέψουν ότι μπορούν να πετύχουν κάτι καλύτερο. Ο Ολυμπιακός και ο Μίτσελ, καλούνται πλέον να ταξιδέψουν στο “Θέατρο των Ονείρων”, με το αβαντάζ του 2-0, και να πάρουν το μαγικό εισιτήριο, που θα τους στείλει στα προημιτελικά. Με εμφάνιση σαν και αυτή στο “Γ.Καραϊσκάκης”, οι πρωταθλητές δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

original

Ο Μίτσελ παρέταξε την ομάδα του με τον Ρομπέρτο να είναι κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ο Σαλίνο, αριστερό ο Χολέμπας, τα δύο στόπερ, Μαρκάνο και Μανωλάς, στον άξονα οι Ντινγκά και Μανιάτης, στα δύο άκρα οι Πέρες και Κάμπελ, επιτελικός χαφ ο Ντομίνγκες και στην κορυφή ο Ολαϊτάν. Από την άλλη μεριά ο Μόγιες είχε κάτω από τα δοκάρια τον Ντε Χέα, στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, οι Σμόμιλνγκ, Φέρντιναντ, Βίντιτς και Εβρά και τα δύο αμυντικά χαφ οι Κάρικ και Κλέβερλι. Στην δεξιά πτέρυγα ήταν ο Βαλέντσια, αριστερά ο Γιάνγκ και ο Ρουνεϊ πίσω από τον μοναδικό Φαν Πέρσι.

original (1)

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους, χωρίς να αφήνουν καμία μπαλιά να πάει χαμένη. Οι παίκτες του Μόγιες ξαφνιάστηκαν και προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, δίνοντας χώρο στον Ολυμπιακό, βγαίνοντας οι ίδιοι στην κόντρα. Η πρώτη καλή στιγμή είναι για τους “ερυθρόλευκους” με τον Ντομίνγκες να περνά όποιον βρήκε μπροστά του και τον Βίντιτς να του βάζει την τελευταία στιγμή το τάκλιν και να διώχνει. Στο 14΄ προσπάθησε να απαντήσει η Γιουνάιτεντ με το σουτ του Κλέβερλι με το αριστερό, μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Στο 23′ ο Ρούνεϊ  εκτελεί ένα κόρνερ επικίνδυνα, με τον Ρομπέρτο να διώχνει πάνω από όλους με γροθιές. Τρία λεπτά αργότερα ο Πέρες θα κινηθεί εκπληκτικά από αριστερά, θα κάνει ένα πολύ καλό σουτ το οποίο θα φύγει λίγο έξω. Στο 37′ ο Γιάνκ θα βγάλει μια επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά αλλά ο Ρομπέρτο θα μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα ο Μανιάτης θα πιάσει ένα δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, ο Ντομίνγκεζ θα βάλει το πόδι του ίσα για να αλλάξει πορεία στη μπάλα, η οποία θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0, με το στάδιο Καραϊσκάκη να παίρνει “φωτιά”. Στο 40′ παραλίγο να τα κάνει θάλασσα ο Μανωλάς ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ, στην προσπάθεια του να διώξει, θα στείλει τη μπάλα προς την εστία της ομάδας του, αλλά ευτυχώς εκείνη θα περάσει λίγο έξω, για το κόρνερ της Μάντσεστερ.

BhWPWmuCQAAfwa8

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο φουριόζος όσο και στον πρώτο, πιέζοντας ψηλά, χωρίς να δώσει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους, να πιστέψουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι καλό και να ελπίσουν. Ο Ολυμπιακός με ψυχή και πίεση σε όλο το γήπεδο “έπνιξε” τους Άγγλους. Στο 48′ ο Πέρεζ θα πιάσει ένα σουτ έξω από την περιοχή αλλά θα μπλοκάρει εύκολα ο Ντε Χέα. Στο 55′  Ο Κάμπελ θα πάρει τη μπάλα έξω από την περιοχή, κάνει μια ντρίπλα, πιάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντε Χέα, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ, για το 2-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κάμπελ θα δώσει στον Ολαϊτάν, εκείνος ανάμεσα από τρεις παίκτες της Μάντσεστερ και μέσα στην περιοχή, θα κάνει ένα καλό σουτ αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ και ο Ολυμπιακός θα χάσει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να βάλει ταφόπλακα στα όνειρα της Γιουνάιτεντ για εύκολη δουλειά στον επαναληπτικό. Οι Άγγλοι είχαν την κατοχή (45%-55%) αλλά κατάφεραν να φανούν απειλητικοί στο 80′ όταν ο Γιάνκ έβγαλε μια πολύ επικίνδυνη συρτή σέντρα με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να διώχνει με υπερένταση με τις γροθιές. Δύο λεπτά αργότερα ο Σμόλινγκ βγάζει τη σέντρα από δεξιά, ο Φαν Πέρσι στοπάρει από το ύψος του πέναλτι, κάνει το σουτ και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μια τεράστια ευκαιρία. Στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα ο Εβρά μπαίνει πολύ επικίνδυνα μέσα στην περιοχή από αριστερά, κάνει το  γύρισμα, η μπάλα κοντράρει και ο Ρομπέρτο την μπλοκάρει.

BhWYuzVCUAA0mIJ

Το παιχνίδι θα λήξει με τους πρωταθλητές να έχουν εξαφανίσει τα αστέρια της Μάντσεστερ, Φαν Πέρσι, Ρούνεϊ και Ρίο Φέρντιναντ. Να σημειωθεί ότι αυτή η νίκη του Ολυμπιακού ήταν η πρώτη ελληνικής ομάδας επί της Γιουνάιτεντ. Οι “ερυθρόλευκοι” θα ταξιδέψουν στην Αγγλία για τον επαναληπτικό έχοντας κάνει πανάξια το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα για την υπόθεση πρόκριση.

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Μίτσελ: «Πρέπει να μάθω να λέω στα ελληνικά πως είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου. Είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι, αλλά απομένουν ακόμη 90 λεπτά απέναντι σε μια πολύ δύσκολη ομάδα για να καταφέρουμε να περάσουμε. Το μέγεθος του αντιπάλου μάς κάνει να χαιρόμαστε περισσότερο. Έχουμε κερδίσει πολλά ματς στο Champions League, αλλά η Μαν. Γιουνάιτεντ είναι σπουδαία ομάδα και γι’ αυτό η νίκη μας αποτελεί σπουδαίο κατόρθωμα»

«Είμαι πολύ χαρούμενος για όλες τις στιγμές που ζω με τον Ολυμπιακό και για τη χαρά που δίνουμε στον πρόεδρο και τον κόσμο μας. Είναι μεγάλη αναγνώριση για μένα, για τους παίκτες και για το σύλλογο. Στο ποδόσφαιρο, όμως, πρέπει να ξεχνάς το τελευταίο αποτέλεσμα και να κοιτάζεις μπροστά, είτε προέρχεσαι από νίκη, είτε από ήττα. Όποιος νομίζει ότι έχουμε μεγάλο πλεονέκτημα, κάνει πολύ μεγάλο λάθος. Πάμε (στα ελληνικά) σιγά-σιγά».

Μόγιες«Είναι η χειρότερη εμφάνιση μας στην Ευρώπη φέτος. Δεν αξίζαμε να πάρουμε τίποτα. Δεν κάναμε ευκαιρίες για γκολ. Είμαι ξαφνιασμένος γιατί δεν περίμενα εμφάνιση τέτοιου επιπέδου. Παίρνω την ευθύνη, έπρεπε να παίξουμε καλύτερα. Οι παίκτες μου πονάνε…» και συμπλήρωσε: «Αλήθεια, δεν περίμενα να κάνουμε τέτοια εμφάνιση. Το μόνο θετικό είναι ότι υπάρχει επαναληπτικός. Η ιστορία της ομάδας έχει καταγράψει κάποιες λαμπρές νύχτες στο «Όλντ Τράφορντ» στο παρελθόν και ελπίζουμε να δούμε ακόμη μια. Υπάρχει ταλέντο στη Γιουνάιτεντ και πρέπει να το δείξουμε».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Μαρκάνο, Χολέμπας, Εντινγκά, Μανιάτης, Κάμπελ (67′ Φουστέρ), Ντομίνγκες, Πέρες (86′ Βαλδές), Ολαϊτάν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Φέρντιναντ, Εβρά, Κάρικ, Κλέβερλι (60′ Καγκάβα), Βαλένσια (60′ Γουέλμπεκ), Ρούνεϊ, Γιανγκ, Φαν Πέρσι

Δείτε το Live του αγώνα:

Τεράστια και απόλυτα δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού με 2-0 και έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση, με την Μάντσεστερ Γ. να είναι σχεδόν “ανύπαρκτη” ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και να απειλεί στο τελευταίο πεντάλεπτο μόνο.

94′ Λήξη του αγώνα

90+1′ Πολύ επικίνδυνα ο  Εβρά μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε και ο Ρομπέρτο μπλόκαρε

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε τον πρώτο

90′ Κίτρινη κάρτα στον Φέρντιναντ

89′ Ο Γουέλμπεκ μπήκε στην περιοχή με τον Ρομπέρτο να προλαβαίνει τον Φαν Πέρσι

87′ Φάουλ με τον Χολέμπας, σέντρα στην περιοχή, περνάει από όλους

85′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, έξω ο Πέρες, μέσα ο Βαλντέζ

82′ Σέντρα του Σμόλινγκ από δεξιά, ο Φαν Πέρσι στοπάρει από το ύψος του πέναλτι, κάνει το σουτ, λίγο άουτ. Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, τυχερός ο Ολυμπιακός

80′ Συρτή σέντρα του Γιάνκ πολύ επικίνδυνη διώχνει ο Ρομπέρτο με υπερπροσπάθεια, η πρώτη καλή στιγμή για την Γιουνάιτεντ

79′ Η Μάντσεστερ δεν έχει απειλήσει καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ρομπέρτο δεν έχει χρειαστεί να επέμβει και η άμυνα του Ολυμπιακού είναι ήσυχη

76′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, έξω ο Ντομίνγκες, μέσα ο Μασάδο

73′ Ο Ντομίνγκες φεύγει στην κόντρα, φτάνει λίγο έξω από την περιοχή, αν είχε στήριγμα θα μπορούσε να δημιουργηθεί μεγάλη ευκαιρία

71′ 45%-55% η κατοχή για τους φιλοξενούμενους, χωρίς ουσία όμως αφού δεν έχουν απειλήσει

67′ Έξω ο Κάμπελ, μέσα ο Νταβίντ Φουστέρ

67′ Ο Κάμπελ στον Ολαϊτάν και εκείνος ανάμεσα σε τρεις της Μάντσεστερ, μέσα στην περιοχή, λίγο άουτ, μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!!

65′ Ο Μανιάτης πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ

60΄Έξω ο Βαλέτσια για να μπει ο Γουέλμπεκ, έξω και ο Κλέβερλι, μέσα ο Καγκάβα

55′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ, Ο Κάμπελ παίρνει τη μπάλα έξω από την περιοχή, κάνει μια ντρίπλα, πιάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντε Χέα, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ, για το 2-0

53′ Πάνω κάτω η μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς όμως να υπάρχει κάποια ευκαιρία

Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός και πάλι, στην έναρξη του δεύτερου μέρους

48′ Σουτ του Πέρες λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Ντε Χέα

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

46′ Έναρξη δεύτερου μέρους

Επιστρέφουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Πολύ καλός σε αυτό το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός που μπήκε φουριόζος και επιθετικός, αιφνιδίασε την Μάντσεστερ Γ., η οποία ισορρόπησε κάπως μετά το 15′ αλλά οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που πέτυχαν το γκολ και προηγούνται απόλυτα δίκαια με 1-0 από το 38′ με το γκολ του Ντομίνγκεζ.

1083278

45+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων

Ο Φαν Πέρσι είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και του δίνονται οι πρώτες βοήθειες

40′ Ρούνει εκτελεί το φάουλ από αριστερά, με το κεφάλι ο Μανωλάς σε κόρνερ επικίνδυνα

38΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ, σουτ του  Μανιάτη με τον Ντομίνγκεζ να αλλάζει πορεία στη μπάλα, με τακουνάκι, στέλνοντάς την στη γωνία του Ντε Χέα!!!!

37′ Επικίνδυνη σέντρα του Γιάνκ, μπλοκάρει ο Ρομπέρτο

35′ Μακρινό σουτ του Χολέμπας, περνάει άουτ

30′ Στο ημίωρο του αγώνα ο Ολυμπιακός στέκεται πολύ καλά, η Μάντσεστερ έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και έχει την κατοχή

26′ Καλό σουτ του Πέρες, λίγο άουτ, μεγάλη ευκαιρία για Ολυμπιακό

24′ Η Μάντσεστερ έχει ισορροπήσει το παιχνίδι

23′ Ρούνεϊ εκτελεί κόρνερ, με μπουνιές διώχνει ο Ρομπέρτο

20′ Σέντρα του Βαλέντσια από αριστερά περνάει χωρίς να ανησυχήσει ο Ρομπέρτο

17′ Σουτ του Κλέβερλι με το αριστερό μέσα από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

14′ Πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός στα πρώτα αυτά λεπτά

8′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό που έχει μπει πάρα πολύ καλά με τον Ντομίνγκες να περνά όποιον βρήκε μπροστά του και τον Βίντιτς να του βάζει την τελευταία στιγμή το τάκλιν και να διώχνει

1′  Έναρξη του αγώνα

Ολυμπιακός και Μάντσεστερ Γ. στον αγωνιστικό χώρο, με τον ύμνο του Τσάμπιονς Λιγκ να ηχεί στα μεγάφωνα του ¨Γ.Καραϊσκάκης”

1618559_10153879664965643_1068616790_n

Έτοιμες οι δύο ομάδες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο

Τη Manchester United υποδέχεται απόψε στις 21:45 ο Ολυμπιακός, στο σημαντικότερο ματς της σεζόν, στο στάδιο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Οι “ερυθρόλευκοι” υποδέχονται τους “κόκκινους διαβόλους” στην πρώτη «μάχη» για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Η ομάδα του Πειραιά, σεβόμενη μια από τις πιο ιστορικές ομάδες της “Γηραιάς Ηπείρου” είναι έτοιμη να δώσει τον καλύτερό της εαυτό στο κατάμεστο από τους οπαδούς του Ολυμπιακού “Γ. Καραϊσκάκης”, οι οποίοι θα δημιουργήσουν μια εκρηκτική ατμόσφαιρα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ολυμπιακός:  Ρομπέρτο, Ντινγκά, Μανιάτης, Χολέμπας, Μανωλάς, Μαρκάνο, Σαλίνο, Πέρες, Κάμπελ, Τσόρι και Ολαϊτάν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Εβρά, Φέρντιναντ, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Κάρικ, Γιάνγκ, Κλέβερλι, Βαλέντσια, Ρούνεϊ και Φαν Πέρσι.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ιταλός Ρόκι.

Για την προϊστορία αναφέρουμε ότι η αγγλική ομάδα μετράει τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό στο παρελθόν με τέρματα 12-2