11:36 Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Ελλάδα - Πολωνία 101-78: Λάδωσε τη μηχανή η Εθνική πριν από τα δύσκολα του Ακρόπολις

Ένα καλό ξεμούδιασμα ήταν για την Ελλάδα το ματς με την Πολωνία (101-78) στην πρώτη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος, όμως τα σημαντικότερα τεστ βρίσκονται μπροστά, απέναντι σε Γεωργία και Τουρκία.

Η πρεμιέρα της Εθνικής στο Ακρόπολις δεν ήταν φαντασμαγορική, αν και ελάχιστοι περίμεναν κάτι παρόμοιο με αυτό που έγινε απέναντι στην Ισπανία. Η Ελλάδα επικράτησε με 101-78 της Πολωνίας, είχε σπουδαία, είχε καλά, είχε και πάρα πολύ άσχημα διαστήματα, επί της ουσίας όμως έκανε μια διαχείριση δυνάμεων εν όψει των αγώνων με την Γεωργία (18/8 στις 21:00) και με την Τουρκία (19/8 επίσης στις 21:00) και φυσικά εν όψει Σερβίας (25/8 στις 21:00).

Ο Δημήτρης Ιτούδης είχε για πρώτη φορά φέτος στη διάθεσή του τον Κώστα Σλούκα, είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ως συνήθως ασταμάτητος απέναντι στο… καράβι των φάουλ που ξεφόρτωσαν οι Πολωνοί στο παρκέ του ΟΑΚΑ, χρησιμοποίησε νέα σχήματα και συνεχίζει χωρίς τον Γιώργο Παπαγιάννη, τον μοναδικό στον οποίο δεν μπορεί να υπολογίζει σε αυτή τη φάση της προετοιμασίας. Τα “νεκρά” διαστήματα σίγουρα τον προβλημάτισαν, ίσως όμως και να τα ήθελε ώστε να δουλέψει πάνω σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες.

Με 24 πόντους από 12/19 βολές, 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Greek Freak, που πήρε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, κέρδισε 10 φάουλ και δεν έκανε ούτε ένα. Με 9/30 τρίποντα έκλεισε η Ελλάδα τον αγώνα και με 20 ασίστ για 12 λάθη.

Η πεντάδα που καθιερώνεται

Με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο άνοιξε το ματς ο Ιτούδης, που είδε τον Greek Freak να φθείρει τους αντιπάλους του με φάουλ και να σκοράρει τρίποντο για το 11-2 στο 4′. Ο Γιάννης έμεινε στο ματς και μετά από το πρώτο timeout, για να καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 16-2, πριν ο Κώστας, που έβαζε παντού τα χέρια του, τελειώσει μια απίθανη πάσα του Καλάθη ψηλά για το 18-2. Με τη δεύτερη πεντάδα η Ελλάδα κράτησε τη διαφορά ψηλά, έως το 27-10 της περιόδου στην οποία είχε 6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 6/8 βολές.

Η αντίδραση της Πολωνίας ήρθε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με ένα εντυπωσιακό σερί 0-15 που μάζεψε τη διαφορά στους τρεις. Μέσα σε τρία λεπτά! Η επίθεση δεν λειτουργούσε, με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπαπέτρου, Γιάννη, Αγραβάνη μαζί στο παρκέ και ένα 5-24 σε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά έγραψε το 32-34 που οδήγησε σε timeout από τον Ιτούδη. Από αυτό προέκυψαν καλύτερες άμυνες και καλύτερες εκτελέσεις από Ντόρσεϊ – Παπαπέτρου (38-35 στο 17′) και γενικώς μία καλύτερη εικόνα, με περισσότερη ενέργεια για το 48-35 από το νέο μακρινό σουτ του Αντετοκούνμπο.

Άνετο β’ μέρος και κατοστάρα με Λαρεντζάκη

Το 18-3 με το οποίο έκλεισε η Ελλάδα το πρώτο μέρος ουσιαστικά αποκατέστησε την τάξη και την… λογική, με την Πολωνία να συνεχίζει να δείχνει ένα αξιόλογο πρόσωπο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, χωρίς ωστόσο να απειλήσει πραγματικά. Ο Γιάννης έκανε λίγο απ’ όλα, κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ στο 25′ και όσο κι αν πίεζαν οι φιλοξενούμενοι, δεν μπορούσαν να δώσουν χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα.

Ένα τρίποντο του Κασελάκη για το 77-64 στο 33′ και ένα λέι-απ του Σλούκα στην επόμενη φάση κράτησαν τον Γιάννη στον πάγκο και κάτω από τα 21 λεπτά, τον Λούντζη στο παρκέ μαζί με τον Κασελάκη και τον Λαρεντζάκη, την ώρα που ο Ιτούδης σκεφτόταν την επόμενη αποστολή, αλλά έριχνε για μερικά τελευταία λεπτά τον Αντετοκούνμπο στο ματς με το σκορ στο 82-66. Ο Θανάσης ήταν αυτός που ενθουσίασε, σε μια αρκετά ήσυχη βραδιά συγκριτικά με όσα ζήσαμε στο φιλικό με την Ισπανία, αλλά και με τον Λαρεντζάκη να σπάει την κατοστάρα μέσα σε ζεστό χειροκρότημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78

πηγή: sport24.gr                Γιάννης

Εθνική μπάσκετ: Φίλαθλος ζήτησε με εξαιρετικά αφιερωμένο πλακάτ τη φανέλα του Σλούκα

Ευρωπαϊκό κολύμβησης: Ο Χρήστου κατέκτησε το ασημένιο στα 100μ. ύπτιο – Χάλκινος ο Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο