20:16 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Ένα γενναίο και άξιο «διπλό» με 88-96 για τον Ολυμπιακό στην Βαρκελώνη

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Βαρκελώνη για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στον εξ αναβολής εξαιτίας των πολλών κρουσμάτων κορωνοϊού αγώνα της 9ης αγωνιστικής της Euroleague και πήρε ένα γενναίο και άξιο «διπλό» με 88-96.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν στην πεντάδα και οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 9-0 αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους στα 7:40 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου να ζητήσει τάιμ άουτ.

Οι Καταλανοί ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και έριξαν στη διαφορά στους έξι πόντους (29-35) και ακόμα και στους τρεις (34-37) και η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 47-51.

Ο Ολυμπιακός όμως μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 4-0 έφτασε στο +8 (47-55) και πήρε ξανά διψήφια διαφορά στο 25΄(50-60), ενώ ο Παπανικολάου με τρίποντο έγραψε το 50-63. Στο τέλος τρίτης περιόδου, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +9 (63-72).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά και ο Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό έγραψε το 65-74, αλλά οι Καταλανοί μπήκαν ξανά στο ματς στο 32΄ μειώνοντας στους τρεις (71-74).

Το ματς με πολλές διακυμάνσεις που έκαναν καρδιές να ραγίσουν έφτασε στα 8 δευτερόλεπτα με τον Βεζένκοφ εκτελεί βολές γράφοντας το 88-94 (με βολή και του Σλούκα για τεχνικό φάουλ στον Γιασικεβίτσιους). Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 88-96 με τον Ολυμπιακό να παίρνει το τεράστιο διπλό στη Βαρκελώνη.

Οι Καταλανοί παρά την ήττα είναι πρώτοι στην κατάταξη με 9 νίκες σε 12 αγώνες, ενώ οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 6-5.