7:10 Παρασκευή 17 Μαΐου 2024

EURO 2004! Όταν η Ευρώπη χόρεψε συρτάκι! (Video - Photo)

Γράφει ο Μανώλης Μανούσης

9 χρόνια πίσω. 9 χρόνια ακριβώς σαν σήμερα 4 Ιουλίου γράφεται η μεγαλύτερη στιγμή στον Ελληνικό αθλητισμό σε ομαδικό επίπεδο. Η ασήμαντη (σ.σ. στον παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη) Ελλάδα, κατακτά την κορυφή της Ευρώπης. Στο γήπεδο Νταλούζ στην Λισαβόνα, που κατακτήθηκε από δεκαπέντε χιλιάδες Έλληνες όπου έσπευσαν να ζήσουν το όνειρο. Το e-reportaz θυμάται όλη την πορεία στο όνειρο.

Το ταξίδι ξεκίνησε το Σάββατο 12 Ιουνίου στην πρεμιέρα με την οικοδέσποινα Πορτογαλία. Το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή έγραφε πάνω «Η αρχαία Ελλάδα είχε 12 θεούς. Η σύγχρονη έχει 11». Σύμπτωση; Πρόβλεψη; Κανείς δεν ήξερε, μέχρι που οι παίχτες του ποιο αγαπητού Γερμανού, του δικού μας Ότο Ρεχάγκελ δεν πήγαν να κάνουν τουρισμό στην Πορτογαλία. Μπήκαν μέσα στο εναρκτήριο παιχνίδι του τουρνουά σαν πειρατές απέναντι στην πλειάδα αστέρων της Πορτογαλίας όπως ο Λουίς Φίγκο, Ρούϊ Κόστα, ο Ντέκο, ο Φερνάντο Κόουτο, ο Κοστίνια και τους υπόλοιπους Πορτογάλους. 6 μήνες πριν είχαν έρθει ισόπαλοι 1-1 σε φιλικό αγώνα και αυτό τους έκανε να μην φοβηθούν τα μεγάλα ονόματα της. Ο «τυπάρας» Γιώργος Καραγκούνης μετά από λάθος της Πορτογαλικής άμυνας με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έβαλε την Εθνική μας μπροστά στο σκορ. Ίσως αυτό να ήταν η σπίθα για την μεγάλη έκπληξη που θα επακολουθούσε. Το πρώτο ημίχρονο κύλισε όπως θα το θέλαμε όλοι οι Έλληνες. Με την Ελλάδα να προηγείται. Σε μια αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στα πόδια του Γιούρκα Σεϊταρίδη, από την πάσα του Άγγελου Χαριστέα, τον οποίο ανατρέπει ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Πιερλουίτζι Κολίνα να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπασινάς παίρνει φόρα και η Ελλάδα είναι μπροστά με 2-0! Απίστευτο! Η Ελλάδα προηγείται με 2 γκολ διαφορά της Πορτογαλίας μέσα στο σπίτι της. Η Πορτογαλία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ σε 2-1 με γκολ του Ρονάλντο. Η Ευρώπη παθαίνει το αρχικό σοκ. Η Ελλάδα παίρνει το «διπλό» μέσα στο Ντραγκάο.

Επόμενο «θύμα» η Ισπανία των Ραούλ, Μοριέντες, Ελγκέρα, Τόρες και άλλων αστέρων. Οι Έλληνες ονειρεύονται στιγμές των προκριματικών στην Σαραγόσα όταν με γκολ του Στέλιου Γιαννακόπουλου άνοιγε τον δρόμο για τα τελικά. Για ακόμα έναν αγώνα η Ελλάδα είναι το αουτσάιντερ. Τέσσερις ημέρες μετά τον θρίαμβο της πρεμιέρας η δεύτερη πειρατεία είναι γεγονός. Στο γήπεδο Football club της Μποαβίστα, η Ισπανία προηγείται με γκολ του Φερνάντο Μοριέντες μετά από λάθος του Μιχάλη Καψή και με την εικόνα του αγώνα το δεύτερο γκολ ήταν θέμα χρόνου. Η υπεροχή των Ισπανών ήταν εμφανής. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο σαν να μην είχε να χάσει τίποτα. Δεν ήταν το φαβορί και κάπου στο 66ο λεπτό μετά από καταπληκτική μπαλιά του Βασίλη Τσιάρτα, ο Άγγελος Χαριστέας σουτάρει και νικά τον Ίκερ Κασίγιας και κάνει το 1-1!Ένα γκολ που δεν περίμενε κανείς. Η πίεση των Ισπανών ήταν μεγάλη στα τελευταία λεπτά αλλά η εθνική μας δεν λύγισε και με αυτή την ισοπαλία είναι με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση. Για άλλη μια φορά η Ελλάδα είναι θέμα συζήτησης σε όλη την Ευρώπη.

Οι διεθνείς αρχίζουν να πιστεύουν στο θαύμα. 4 βαθμοί σε δυο αγώνες. Τελευταίος αγώνας στην φάση των ομίλων η Ρωσία. Αδιάφορη και χωρίς κανένα κίνητρο η Ρωσία λόγω του αποκλεισμού της, θέλει να εγκαταλείψει το τουρνουά με ψηλά το κεφάλι. Η Ελλάδα μένει ικανοποιημένη με δυο αποτελέσματα. Νίκη ή ισοπαλία για να περάσει στα προημιτελικά. Κυριακή 20 Ιουνίου είναι ίσως το μοναδικό ματς που θέλουν να ξεχάσουν όλοι οι Έλληνες από εκείνο το απίστευτο καλοκαίρι της Πορτογαλίας. Μόλις στο 2ο λεπτό η Ελλάδα είναι πίσω στο σκορ με γκολ του Κιριτσένκο. Χωρίς να έχουν συνέλθει οι διεθνείς μας, στο 17ο λεπτό ο Μπουλούκιν κάνει το 2-0 και ο κόσμος αρχίζει να πιστεύει ότι το ταξίδι τελείωσε για την εθνική μας. Ο ρυθμός του αγώνα δεν έδινε περιθώρια για άλλες σκέψεις. Οι ευκαιρίες διαδέχονται η μια την άλλη για την ομάδα της Ρωσίας. Η εθνική μας θέλει ένα μόνο γκολ για να μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης σε συνδυασμό με το 0-0 μεταξύ της Ισπανίας και της Πορτογαλίας στον άλλο αγώνα. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος κυνηγάει την φάση και κερδίζει την κεφαλιά. Ο Ζήσης Βρίζας δεν χαρίζεται στην ευκαιρία και με αριστερό πλασέ κάνει το Ελλάδα Ρωσία 1-2! Η Ελλάδα στις καλύτερες 8 ομάδες της Ευρώπης με την Ισπανία να λέει adiós στην διοργάνωση. Ο κόσμος έχει βγει στους δρόμους πανηγυρίζοντας την πρόκριση.

Πλέον όλοι ασχολούνται με την σταχτοπούτα της διοργάνωσης. Η Ελλάδα περιμένει τον αντίπαλο της. Αγγλία ή Γάλλια; Δεν έχει καμία σημασία εδώ που έχουμε φτάσει. Όποια ομάδα και αν είναι θα παίξουν σαν Έλληνες. Θα την σεβαστούν αλλά δεν θα την φοβηθούν. Στην Λισαβόνα πιάνει λιμάνι το πειρατικό, με αντίπαλο την κάτοχο του τροπαίου Γαλλία. Η ελπίδα υπάρχει περισσότερο στις καρδιές όλων παρά η πίστη. Ζιντάν, Ανρί, Τρεζεγκέ, Τουράμ, Λιζαραζού, Μπαρτέζ, Πιρές και άλλοι μεγάλοι Γάλλοι αστέρες δεν θα τρομάξουν τον Ζαγοράκη και την παρέα του. Στην χειραψία των αρχηγών το μάτι του Θοδωρή γυαλίζει. Το ματς είναι όπως το περίμεναν όλοι. Πίεση ευκαιρίες η μια πίσω από την άλλη για την Γαλλία, αλλά οι Έλληνες μάχονται με όλη τους την δύναμη. Ο Γιώργος Καραγκούνης κάνει ένα γέμισμα και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. Ένα γκολ που δεν μέτρησε, αλλά αντικατέστησε την ελπίδα με την πίστη και τους πέντε χιλιάδες Έλληνες στις εξέδρες να φωνάζει: «ΕΛΛΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ». Η Ελλάδα αντιστέκεται! Το ημίχρονο είναι στο 0 και για τις δυο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο γίνεται το μαγικό. Μετά από μπαλιά του Μπασινά ο Ζαγοράκης περνά στον Λιζαραζού με ενέργεια παγκόσμιας κλάσης, σεντράρει στον αμαρκάριστο Άγγελο Χαριστέα και αυτός με άπιαστη κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Φαμπιάν Μπαρτέζ. Όλοι οι Έλληνες στο πόδι. Ένα γκολ που έχει μείνει στις σκέψεις όλων. Ο Φρισκ σφυρίζει την λήξη του αγώνα στέλνοντας εκατομμύρια Έλληνες στον έβδομο ουρανό, το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης σπίτι του και τους Ευρωπαίους να υποκλίνονται στους Έλληνες ποδοσφαιριστές και τον Όθωνα. Όλοι οι Έλληνες στους δρόμους. Από την Ομόνοια μέχρι το τελευταίο Ελληνικό χωριό. Από τον Καναδά μέχρι την Μελβούρνη. Η είδηση κάνει τον γύρο του κόσμου μην μπορώντας κανείς να πιστέψει την μέχρι εκείνη στιγμή πορεία της Ελλάδας.

Πλέον στον ημιτελικό τίποτα δεν φαντάζει απίθανο. Όλοι πιστεύουν στην κούπα. Όλοι ξέρουν ότι αυτή η εθνική μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την καλύτερη ομάδα του τουρνουά. Την Τσεχία. Η παρέα του Πάβελ Νέντβεντ έχει την ποιότητα και την στόφα να κατακτήσει το τρόπαιο. Αλλά της λείπει κάτι σημαντικό για το ποδόσφαιρο. Η τύχη. Όλοι λένε ότι εκείνο το βράδυ θα τελειώσει η τύχη της Ελλάδας απέναντι στην Τσεχία. 1η Ιουλίου στο Οπόρτο. Το παιχνίδι ήταν μια κόλαση στα πρώτα λεπτά για την Ελλάδα. Δοκάρι ο Ροζίσκι, ευκαιρίες από τον Μπάρος, ο Καψής δίνει μάχες με τον Κόλερ. Ο τραυματισμός του Νέντβεντ δίνει μικρές ελπίδες στους Έλληνες φιλάθλους άσχετα με την εικόνα του αγώνα. Το γήπεδο έγερνε προς την πλευρά του Νικοπολίδη. Το ημίχρονο βρίσκει στο 0-0 τις δυο ομάδες. Υπάρχει ακόμα η ελπίδα από την στιγμή που δεν έχουμε δεχτεί ακόμα το γκολ. Οι Τσέχοι δεν σταματάνε να σφυροκοπούν την Ελληνική άμυνα. Μια άμυνα που δείχνει ότι μπορεί και αντέχει πάντα με την βοήθεια της θεάς τύχης. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έχει τελειώσει. Πάμε για παράταση. Μια παράταση που υπάρχει το ασημένιο γκολ. Αν κάποιος προηγείται στο ημίχρονο της παράτασης παίρνει και το ματς. Οι Τσέχοι δείχνουν απογοητευμένοι από την έκβαση του αγώνα μη μπορώντας να αξιοποιήσουν τις τόσες ευκαιρίες. Έμειναν πίσω σαν να θέλουν να πάει στα πέναλτι το ματς. Οι Έλληνες κάνουν ευκαιρίες και δείχνουν να το πιστεύουν. Η Ελλάδα κερδίζει το κόρνερ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Ο Βασίλης Τσιάρτας στήνει την μπάλα και με μια μαγική εκτέλεση βρίσκει το κεφάλι του “Κολοσσού” Τραϊανού Δέλλα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. ΓΚΟΟΟΟΟΛ από όλους μας. Η Ελλάδα στο ΤΕΛΙΚΟ. Η Ελλάδα δεν σταματά πουθενά. Οι Τσέχοι δεν μπορούν να το πιστέψουν. Δεν φεύγει κανείς Έλληνας από την Πορτογαλία αλλά αντιθέτως τα τσάρτερ δεν έχουν σταματημό με προορισμό την Λισαβόνα. Οι Πορτογάλοι ήθελαν τους Έλληνες στον τελικό. Και μας βρήκαν. Όλη η Πορτογαλία είναι βαμμένη στα γαλανόλευκα. Ένα σύνθημα στα χείλη όλων των υποστηρικτών της Ελλάδας. «ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ, ΤΟ Γ…..ΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ».

Όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης έχει μείνει με το στόμα ανοιχτό. Μια ομάδα που δεν έχει νικήσει ποτέ σε μεγάλη διοργάνωση, είναι στο τελικό του euro. Όλοι οι αναλυτές έχουν σαστίσει με την πορεία μας. Δεν υπάρχει Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία, Ισπανία και Ιταλία στον μεγάλο τελικό αλλά η Ελλάδα. Έχει όμως μόνο ένα εμπόδιο για το «τιμημένο». Αυτό της Πορτογαλίας.

Η μεγάλη ώρα έχει φτάσει. Πλέον δεν υπάρχουν φαβορί και αουτσάιντερ. Όλα είναι πιθανά με μια τέτοια πορεία που έχει διαγράψει η εθνική. Είναι πλέον μια υπολογίσιμη δύναμη στο ποδόσφαιρο. Μια στιγμή που και ο ποιο ονειροπόλος δεν θα μπορούσε να σκεφτεί. Η Ελλάδα στο Νταλούζ για να διεκδικήσει το τρόπαιο από την Πορτογαλία. Δεκαπέντε χιλιάδες Έλληνες έχουν κάνει απόβαση στην Πορτογαλία απέναντι σε τριάντα χιλιάδες Πορτογάλους. Το “ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ” κυριαρχεί στις εξέδρες, κερδίζοντας για αρχή την μάχη της εξέδρας.

Η πέμπτη πειρατεία ξεκινά στην σέντρα με τον Γιαννακόπουλο και τον Βρίζα. Ο Μάρκους Μέρκ δίνει το εναρκτήριο σφύριγμα για να ξεκινήσει το όνειρο. Η Πορτογαλία θέλει να αποδείξει ότι ο αγώνας στην πρεμιέρα ήταν μια κακή βραδιά για τους παίχτες της. Ένα σουτ του Μίγκελ ήταν η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα. Η μπάλα “χάνεται” από τους παίχτες της Ελλάδας και πριν την σπρώξει στα δίχτυα ο Χαριστέας ο Ρικάρντο την διώχνει. Στην συνέχεια της φάσης ένα σουτ από τον Παουλέτα δεν ανησυχεί τον Νικοπολίδη. Η Πορτογαλία πιέζει για το γκολ με σουτ από τον Μανίς, αλλά η άμυνα μας δεν ανησυχεί ιδιαίτερα. Κάπως έτσι θα βγει το ημίχρονο. 0-0. Ένα σκορ που ξέρει η Ελλάδα. Ένα σκορ που μας κάνει να νιώθουμε ότι θα κατακτήσουμε την κορυφή. Ακόμα 45 λεπτά έμεναν για να δούμε ποιος θα πιει από το ιερό δισκοπότηρο. Γκοοοοοοοολ για την Ελλάδα! 56ο λεπτό. Η Ελλάδα κερδίζει το κόρνερ μετά από προσπάθεια του Γιούρκα Σεϊταρίδη. Μια αγγελική συνεργασία θα στείλει τα εκατομμύρια των Ελλήνων στα ουράνια. Ο Άγγελος Μπασινάς εκτελεί το κόρνερ και μετά από άστοχη έξοδο του Ρικάρντο, ο Άγγελος Χαριστέας με κεφαλιά κάνει το Ελλάδα Πορτογαλία 1-0! Τα συναισθήματα δεν περιγράφονται. Οι φωνές από κάθε γειτονιά έπνιξαν την φωνή του εκφωνητή που μόνο ακουγόταν σε ολόκληρο το πανελλήνιο. Σε κάθε γωνιά του πλανήτη ακούστηκε αυτή η μοναδική λέξη. ΓΚΟΛ! Αυτή η λέξη μας έφερε κοντά σαν λαό έστω για μια βραδιά. Οι αγκαλιές τα δάκρυα χαράς είχαν πάρει θέση σε όλα τα σπίτια, καφετέριες, πλατείες, και γενικά όπου παρακολουθούσαμε τον μεγάλο τελικό. Οι Πορτογάλοι μη μπορώντας να πιστέψουν ότι έρχεται ακόμα μια ήττα από τους ποδοσφαιρικά ανορθόγραφους Έλληνες, κάνουν ότι μπορούν για να φέρουν το ματς στα ίσια. Μάταια όμως οι προσπάθειες των Φίγκο, Ρονάλντο, Βάλιο δεν βρήκαν στόχο. Το τελευταίο σφύριγμα είναι γεγονός. Η Ελλάδα στην κορυφή της Ευρώπης. Μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου είναι γεγονός. Η στιγμή που ο Θοδωρής Ζαγοράκης σηκώνει στον ουρανό της Λισαβόνας το τρόπαιο, είναι το έναυσμα για τα πανηγύρια που ακλούθησαν όλη την νύχτα της 4ης Ιουλιου του 2004.

Σας ευχαριστούμε πειρατές της Πορτογαλίας που μας κάνατε υπερήφανους.

Βίντεο

Φωτογραφίες:
karagounis1-0spain greece charisteasvryzas2-1charisteas-france2004dellas1-0Euro-2004-Greece-Angelos-Charisteasgreece portugal finalgreece 2004gr-euro2004_1Euro 2004 Final : Portugal 0 vs. Greece 1gr-euro2004Greece_2004_lineup