22:01 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Euroleague: Σοβαρός ο Ολυμπιακός, άντεξε και νίκησε την Εφές με 88-81

Ήταν γνωστό πως η Εφές Πίλσεν έχει φοβερή επίθεση και ο Ολυμπιακός έπρεπε ή να παίξει την… άμυνα της ζωής του ή να κάνει το ίδιο με την τουρκική ομάδα, να αγωνιστεί δηλαδή με περίσσια επιθετική ορμή. Επέλεξε το δεύτερο και δικαιώθηκε πανηγυρικά. Μπροστά σε 9.000 φιλάθλους στο ΣΕΦ που μετά από καιρό έκαναν έδρα το κλειστό  το Φαλήρου, η ομάδα του Μπλατ νίκησε 88-81 και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία της Euroleague και δείχνει ικανή να διεκδικήσει την τέταρτη θέση που σίγουρα σημαίνει πολλά.

Προς το τέλος του αγώνα, μάλιστα, πήρε και μία καλή και σημαντική διαφορά επτά πόντων, καθώς το ματς έδειχνε πως θα πάει στον πόντο, ενώ οι δύο ομάδες είναι πολύ πιθανό να ισοβαθμήσουν στην τέταρτη θέση. Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν πάρα πολύ δυνατά και έφτασαν να προηγούνται 25-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια οι Τούρκοι ισορρόπησαν και όχι μόνο αυτό, πήραν και προβάδισμα έξι πόντων, αλλά είχαν εξαντληθεί με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να χάσουν την ευστοχία τους και να τους πάρει από κάτω.

Φανταστικός ο Τουπάν για τον Ολυμπιακό, άστοχος αλλά καθοριστικός όταν έπρεπε ο Σπανούλης, ανίκητος ο Μιλουτίνοφ κάτω από τα καλάθια, Λεντέι, Πρίντεζης και Στρέλνιεκς είχαν θετικότατη συνεισφορά. Ο Μίσιτς για την Εφές ήταν φανταστικός, ακολούθησε ο Λάρκιν σε απόδοση.