1:32 Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

Europa League: Αέρας ο ΠΑΟΚ, 1-4 την Μπάτε Μπορίσοφ

Με τον Ζαμπά σε αδιανόητη μέρα και συνολικά όλη την ομάδα του ΠΑΟΚ πολύ αποφασισμένη από το πρώτο λεπτό, ο Κυπελλούχος Ελλάδας συνέτριψε 1-4 την Μπάτε Μπορίσοφ στη Λευκορωσία, “έσβησε” την ήττα από την Τσέλσι και έγινε ξαφνικά το απόλυτο φαβορί για τη δεύτερη θέση του ομίλου του.

Ο Ζαμπά σέρβιρε στο 6’ το 0-1 στον Πρίγιοβιτς που σκόραρε με γυριστή κεφαλιά και λίγο αργότερα με δύο γκολ στο 11’ και στο 17’ «καθάρισε» το ματς για την παράταξη του Λουτσέσκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «δικέφαλος του Βορρά» χαλάρωσε ακόμη περισσότερο και οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σκάβις στο 61’. Στο 73’ και πάλι με την υπογραφή του Ζαμπά, που έβγαλε και δεύτερη ασίστ, ο Πέλκας με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε ένα σημείο που η Μπάτε πίεζε για να μειώσει ακόμη περισσότερο.

Μπάτε Μπορίσοφ : Σρεμπίτσκι, Ρίος, Πολιάκοβ, Φιλιπένκο, Βολόντκο, Ντραγκούν (71’ Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Μπάγκα, Στάσεβιτς (77’ Γκορντεϊτσουκ), Ίβανιτς, Τουόμινεν (59’ Σκάβις)
Στον πάγκο: Μπερέζκιν, Βόλκοβ, Τσιτσκάν, Μουκάμ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Μαουρίτσιο, Πέλκας, Ζαμπά (86’ Βιεϊρίνια), Λημνιός (70’ Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς (76’ Άκπομ)