11:19 Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Φιλική... σφαλιάρα για την Εθνική

Η Εθνική Ελλάδος γνώρισε την ήττα από την Γαλλία με 84-68, με την εικόνα της στο παρκέ να προβληματίζει, μόλις 4 ημέρες πριν από την αναμέτρηση με την Σερβία στο Ηράκλειο…

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε κάποια καλά διαστήματα, όμως η γενική εικόνα δεν ήταν καλή, ειδικά μετά την αποβολή του Κώστα Παπανικολάου στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 13 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Κώστας Σλούκας. Για την Γαλλία ο Μπατούμ είχε 13 πόντους με 12 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, με την Γαλλία να να βρίσκει λύσεις μετά το 8-9 υπέρ της Ελλάδας και «χτυπώντας» κοντά στο καλάθι έκανε ζημιά στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο στο δεκάλεπτο ήταν πίσω με 22-14.

Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με την Γαλλία να φτάνει σε διψήφια διαφορά, με την Ελλάδα να «χωλαίνει» σε επίθεση και άμυνα. Η είσοδος του Λαρεντζάκη έδωσε ενέργεια στην Εθνική μας στο τέλος της περιόδου και έτσι η Ελλάδα μείωσε, κλείνοντας το ημίχρονο στο -7 με 38-31.

Η Ελλάδα με την αρχή της επανάληψης μείωσε, όμως η αποβολή του Παπανικολάου αποσυντόνισε τους διεθνείς μας, οι οποίοι ήταν πολύ άστοχοι στην επίθεση. Η Γαλλία από την πλευρά της εκμεταλλεύτηκε την κακή παρουσία της Ελλάδας στο παρκέ και ανέβασε ρυθμούς, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 65-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με Σκουρτόπουλο και Κολέ να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα ενόψει της συνέχεια. Τελικό σκορ 84-68 υπέρ της γηπεδούχου Γαλλίας.