5:03 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Γερμανία: Πρώτη «γκέλα» για την Μπάγερν του Γκουαρντιόλα

Τους πρώτους βαθμούς της στη φετινή μπουντεσλίγκα άφησε απόψε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της Φράιμπουργκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Οι Βαυαροί, που έπαιξαν νωρίτερα λόγω της υποχρέωσής τους στο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ με αντίπαλο την Τσέλσι την Παρασκευή, «πλήρωσαν» το εκτεταμένο ροτέισον του Ισπανού τεχνικού τους, ο οποίος επέλεξε να αφήσει εκτός ενδεκάδας τους Ριμπερί, Ρόμπεν, Λαμ και Μάντζουκιτς.

Παρ΄ όλα ταύτα η πρωταθλήτρια Ευρώπης και νταμπλούχος Γερμανίας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε με τον Ξερντάν Σακίρι στο 33ο λεπτό αλλά δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει την ανωτερότητά της σε άλλα τέρματα, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, από τον Νίκολας Χέφλερ.