18:35 Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022
eReportaz

Live:

Η νέα ηγεσία της Δικαιοσύνης

Η νέα ηγεσία της Δικαιοσύνης

Όπως σας αποκάλυψε χθες το e-reportaz η κ.Ευτέρπη Κουτζαμάνη ήταν η επιλογή της Κυβέρνησης για την θέση του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου (διαβάστε το αποκαλυπτικό ρεπορτάζ εδώ), κάτι που ανακοινώθηκε και επίσημα σήμερα με Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Δικαιοσύνης.

Σύμφωνα με αυτό:

«Το Υπουργικό Συμβούλιο, με ομόφωνη απόφασή του, επέλεξε σήμερα τη νέα ηγεσία της Δικαιοσύνης, ύστερα από σχετική εισήγηση του Υπουργού Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κ. Χαράλαμπου Αθανασίου.

Η απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου στηρίχθηκε στην επετηρίδα, το ήθος και στην επιστημονική κατάρτιση των επιλεγέντων.

* Για τη θέση του Προέδρου του Αρείου Πάγου επελέγη ο Αντιπρόεδρος Α.Π.

κ. Μιχαήλ Θεοχαρίδης.

* Για τη θέση του Πρόεδρου του Συμβουλίου της Επικρατείας επελέγη ο Αντιπρόεδρος του ΣτΕ  κ. Σωτήρης Ρίζος.

* Για τη θέση του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου επελέγη η Αντεισαγγελέας Α.Π.  κ. Ευτέρπη Κουτζαμάνη.

Παράλληλα προήχθησαν:

Στο βαθμό του Αντιπρόεδρου του Αρείου Πάγου οι Αρεοπαγίτες κ. κ. Ιωάννης Σίδερης, Δήμητρα Παπαντωνοπούλου, Νικόλαος Λεοντής, Αντώνιος Αθηναίος, Γρηγόριος Κουτσόπουλος και Σπυρίδων Μιτσιάλης.

Στο βαθμό του Αντιπρόεδρου του ΣτΕ ο Σύμβουλος του ΣτΕ κ. Νικόλαος Ρόζος. Στο βαθμό του Αντιπροέδρου του Ελεγκτικού Συνεδρίου ο Σύμβουλος του Ε.Σ. κ. Ευάγγελος Νταής.

Ο Υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κ. Χαράλαμπος Αθανασίου δήλωσε: « Είμαι πεπεισμένος ότι οι επιλεγέντες με το ήθος, τις διοικητικές ικανότητες και την επιστημονική τους κατάρτιση θα υπηρετήσουν επάξια τη Δικαιοσύνη της χώρας μας, όπως έπραξαν μέχρι σήμερα και θα συμβάλλουν αποφασιστικά στην προάσπιση των θεσμών, καθώς και στην επιτάχυνση απονομής της Δικαιοσύνης, που αποτελεί απαίτηση των πολιτών και προϋπόθεση ανάπτυξης της πατρίδας μας».

Βιογραφικά  Σημειώματα

Μιχαήλ Θεοχαρίδης του Γεωργίου (νέος Πρόεδρος Αρείου Πάγου)

Γεννήθηκε στη Φλώρινα το 1947. Πτυχιούχος της Νομικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Ομιλεί την αγγλική γλώσσα. Διορίστηκε Δόκιμος Ειρηνοδίκης Δ’ Τάξης  Σαππών στις 28-07-1973, Πάρεδρος Πρωτοδικείου Έβρου στις 19-07-1974 και Πρωτοδίκης Ροδόπης στις 13-01-1976. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 21-12-1989, στο βαθμό του Εφέτη στις 3-02-1993, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 5-08-2004, στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 28-08-2006 και στο βαθμό του Αντιπροέδρου του Αρείου Πάγου στις 8-07-2010.

Σωτήρης Ρίζος του Αλέξανδρου (νέος Πρόεδρος ΣτΕ)

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1948. Πτυχιούχος της Νομικής Σχολής Αθηνών (1971). Τα έτη 1980 και 1981 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές  σπουδές στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου της Χαιδελβέργης. Έχει δημοσιεύσει μελέτες Συνταγματικού Δικαίου και Δικαίου του Περιβάλλοντος και της Πολεοδομίας. Ομιλεί την γερμανική γλώσσα. Διορίστηκε στο ΣτΕ κατόπιν διαγωνισμού, ως Εισηγητής στις 26-03-1975. Προήχθη στο βαθμό του Πρωτοδίκη στις 9-05-1977, στο  βαθμό του Παρέδρου του ΣτΕ στις 21-09- 1981, στο βαθμό του Συμβούλου του ΣτΕ στις 20-01-1992 και στο βαθμό του Αντιπροέδρου του ΣτΕ στις 7-07-2005 .

Ευτέρπη Κουτζαμάνη του  Κλεάνθη (νέα Εισαγγελέας Αρείου Πάγου)

Γεννήθηκε στη Λέσβο το 1949. Πτυχιούχος της Νομικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Ομιλεί την αγγλική γλώσσα. Διορίστηκε Έμμισθος Πάρεδρος Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών στις 7-10-1975 και Αντεισαγγελέας Πρωτοδικών Δράμας στις 4-08-1978. Προήχθη  στο βαθμό του Εισαγγελέα Πρωτοδικών στις 8-03-1985, στο βαθμό του Αντεισαγγελέα Εφετών την 1-09-1995, στο βαθμό του Εισαγγελέα Εφετών την 1-08-2003 και στο βαθμό του Αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου στις 28-08-2006.

Νικόλαος Ρόζος του  Βασιλείου (νέος Αντιπρόεδρος ΣτΕ)

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1948. Πτυχιούχος της Νομικής Σχολής Αθηνών (1971). Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Γαλλία, απ’ όπου έλαβε μεταπτυχιακούς τίτλους στο Δημόσιο Δίκαιο (1972) και στην Ιστορία του Δικαίου και των Κοινωνικών Θεσμών (1973). Διορίστηκε στο ΣτΕ, κατόπιν διαγωνισμού, ως Εισηγητής στις 3-08-1978. Προήχθη στο βαθμό του Πρωτοδίκη στις 7-10-1980, στο βαθμό του Παρέδρου του ΣτΕ στις 14-09-1983 και στο βαθμό του Συμβούλου του ΣτΕ την 1-09-1996. Δίδαξε στο Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και στην Εθνική Σχολή Δικαστών. Μέλος και Πρόεδρος των Νομοπαρασκευαστικών Επιτροπών για την Κωδικοποίησης της Πολεοδομικής Νομοθεσίας και του Νόμου Προστασίας των Αρχαιοτήτων και εν γένει της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Ευάγγελος Νταής του  Δημητρίου (νέος Αντιπρόεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου)

Γεννήθηκε στην Αθήνα  το 1947. Πτυχιούχος Νομικής – Εθνικού  και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου. Ομιλεί την αγγλική, γερμανική και ιταλική γλώσσα. Διορίστηκε Έμμισθος Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 3-09-1983, Πρωτοδίκης Αθηνών στις 16-02-1985 και Πάρεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου στις 14-01-1995. Προήχθη στο βαθμό του Συμβούλου του Ελεγκτικού Συνεδρίου στις 31-07-2003.

Νέοι Αντιπρόεδροι Αρείου Πάγου:

Ιωάννης Σίδερης  του Δημητρίου 

Γεννήθηκε στα Χανιά  το 1948. Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστημίου  Αθηνών. Ομιλεί την αγγλική και  γερμανική γλώσσα. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 29-04- 1975  και Πρωτοδίκης Ηρακλείου στις 20-06-1977. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 25-10-1990, στο βαθμό του Εφέτη στις 17-05-1994, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 16-08- 2005 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 27-07-2007.

Δήμητρα Παπαντωνοπούλου του Ιωάννη

Γεννήθηκε στην Αμαλιάδα το 1950. Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστημίου Αθηνών. Ομιλεί την αγγλική γλώσσα. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 29-04-1975 και  Πρωτοδίκης Κυπαρισσίας στις 15-10-1977. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 23-11-1990, στο βαθμό του Εφέτη την 1-09-1994, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 16-08-2005 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 27-07-2007.

Νικόλαος Λεοντής του  Αριστείδη 

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1949. Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστημίου Αθηνών. Ομιλεί τη γερμανική γλώσσα. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 29-04-1975 και Πρωτοδίκης Χαλκιδικής στις 15-10-1977. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 23-11-1990, στο βαθμό του Εφέτη την 1-09-1994, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 16-08-2005 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 27-07-2007.

Αντώνιος Αθηναίος του  Ανδρέα

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1947. Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστημίου Αθηνών. Ομιλεί την αγγλική γλώσσα. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης στις 7-10-1975 και Πρωτοδίκης Έδεσσας στις 19-12-1977. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 21-11-1991, στο βαθμό του Εφέτη στις 11-03-1995, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 16-08-2005 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 9-01-2008.

Γρηγόριος Κουτσόπουλος του  Χρήστου

Γεννήθηκε στην Κάτω Φιγαλία Ηλείας το 1947. Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστημίου  Αθηνών. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 7-10-1975 και Πρωτοδίκης Ρόδου  στις 19-12-1977. Προήχθη στο βαθμό  του Προέδρου Πρωτοδικών στις 21-11-1991, στο βαθμό του Εφέτη στις 19-03-1995, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 16-08-2005 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη την 1-05-2008.

Σπυρίδων Μιτσιάλης του Χριστόδουλου

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1948. Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστημίου Αθηνών. Ομιλεί την αγγλική γλώσσα. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Πειραιώς στις 7-10-1975 και Πρωτοδίκης Καστοριάς στις 19-12-1977. Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 21-11-1991, στο βαθμό του Εφέτη στις 15-04-1995, στο βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 22-03-2006 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη την 1-05-2008.

 

Ροή Ειδήσεων

Διαβάστε ακόμη

Top News

       

Kάνε εγγραφή στο newsletter eReportaz

Ενημερώσου πρώτος με τα τελευταία νέα στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συνδέσου μαζί μας