2:27 Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Ισοπεδωτικός Παναθηναϊκός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (video)

Στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός υποδεχόταν τον ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι ήταν σημαντικό για τις δύο ομάδες και από βαθμολογική άποψη αλλά και όσον αφορά στον ψυχολογικό τομέα εν όψη της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Με περίπου 14.000 κόσμο στο πλευρό του ο Παναθηναϊκός, ξεκίνησε ο αγώνας, με τους φίλους του τριφυλλιού να… κρυφακούν στο ραδιόφωνο καθώς η ομάδα μπάσκετ έπαιζε στο Ηράκλειο Κρήτης διεκδικώντας ταυτόχρονα το Κύπελλο Ελλάδας στον τελικό με τον Άρη. Μόλις το 3ο λεπτό από μια καλή φάση για τις δύο ομάδες όταν ο Αθανασιάδης θα μπει στην περιοχή αλλά θα κάνει πιο δυνατό γύρισμα από όσο έπρεπε, χάνοντας την ευκαιρία. Στην αντεπίθεση ο Μπεργκ βρέθηκε απέναντι από τον Γλύκο, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ με το πόδι. Οι δύο ομάδες είχαν μπει ορεξάτες και με διάθεση να κυνηγήσουν στο γκολ. Στο 9′  νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Αμπέντ να στοπάρει εξαιρετικά και με αριστερό σουτ να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζέκα θα κάνει πολύ όμορφη ενέργεια , θα βγάλει τη σέντρα, με τον Μπεργκ να πιάνει την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Γλύκο σε απίστευτη επέμβαση. Με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου θα ζητήσουν πέναλτι στο 30′ για ανατροπή του Σίντεφλντ από τον Αθανασιάδη, με τον Στυλιάρα να λέει “παίζετε”.  Στο 38′ ο Κατσουράνης θα πάρει την μπουκιά μέσα από το στόμα του Μπεργκ, με τον Σουηδό να βλέπει τον κεντρικό αμυντικό του ΠΑΟΚ να τον κόβει την στιγμή που ήταν έτοιμος να σουτάρει απέναντι από τον Γλύκο. Οι δύο ομάδες θα πάνε τελικά στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

atzaagon

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του, όταν μόλις στο 46′ ο Σκόνδρας δεν θα αφήσει τον Μπεργκ να πραγματοποιήσει την τελική προσπάθεια. Ένα λεπτό αργότερα όμως οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Νάνο, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να κάνει κακή έξοδο και τον Τριανταφυλλόπουλο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ, υπό το βλέμμα του Ιβάν Σαββίδη. Σαν να μην έφτανε το γκολ για τον ΠΑΟΚ, στο 56′ θα χάσει και τον Κατσουράνη, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κοκκινη καθώς κράτησε τον Μπεργκ τη στιγμή που έμπαινε μόνος του στην περιοχή απέναντι στον Γλύκο. Τα βάσανα για τον Χουμπ Στέφενς δεν είχαν τελειωμό αφού ένα λεπτό αργότερα ο Νάνο θα παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του “δικέφαλου”, με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Παναθηναϊκός είχε μπει δυναμικά στην επανάληψη και στο 59′ ο Μπεργκ θα χάσει μία ακόμα ευκαιρία όταν θα δει τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ έπειτα από την κοντινή κεφαλιά του. Οι παίκτες του “τριφυλλιού” αν και ήταν μπροστά στο σκορ συνέχισαν να πιέζουν και να ζητούν ακόμα ένα τέρμα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 64′, με τον Τριανταφυλλόπουλο να κάνει την κεφαλιά και τον Νάτχο να διώχνει πάνω στην γραμμή. Η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως ο Παναθηναϊκός δύσκολα θα χάσει το παιχνίδι καθώς είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, είχε παρακαταθήκη το 2-0 αλλά ήταν φανερό πως έλεγχε πλήρως τον αγώνα. Στο 70′ ο Ζέκα έκλεψε τη μπάλα και έκανε την κάθετη πάσα, ο Μπεργκ κινήθηκε από αριστερά και γύρισε τη μπάλα στον Καρέλη, όμως ο Γλύκος απέκρουσε εντυπωσιακά. O Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και προσπαθούσε ποτέ παίζοντας γρήγορα και πότε αργά να πετύχει ένα τρίτο γκολ με τον ΠΑΟΚ να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου, μετά την είσοδο του Πράνιτς, έριξαν τον ρυθμό κάνοντας συντήρηση δυνάμεων και έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να βγει μπροστά και να πετύχει ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Αθανασιάδη να κάνει την προβολή έπειτα από την σέντρα του Λίνο γράφοντας το τελικό 2-1.

Απίστευτη ατμόσφαιρα με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να κάνουν μια πολύ όμορφη χορογραφία, δείτε το σχετικό video: