8:33 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από την Μπάρτσα

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων από τον πρωτοπόρο του ομίλου του, Μπαρτσελόνα, των Κώστα Παπανικολάου και Τζόι Ντόρσει.

Οι πράσινοι δεν ξεκίνησαν καλά και στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά με 2-10 καθώς πέρναγε εύκολα την μπάλα στο ζωγραφιστό και στον Τόμιτς. Πολύ καλά είχε ξεκινήσει και ο Παπανικολάου, με τον Ματσιούλις να μην μπορεί να τον μαρκάρει. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και δεν έδιναν τους διαδρόμους στους πρωταθλητές Ελλάδας. Μετά το “μουδιασμένο” ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός “πέταγε” φωτιές στην περιφέρεια και κατάφερε να περάσεις για πρώτη και τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με 23-22. Ωστόσο στην αμυντική του λειτουργεία είχε ακόμα προβλήματα αλλά είχε βελτιωθεί σημαντικά στην επίθεση. Το σκορ του αγώνα φαινόταν αρκετά υψηλό. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε και βρήκε τον Παναθηναϊκό να είναι πίσω με 23-24 με τον Μαρσελίνο Χουέρτας να έχει πετύχει 10 πόντους.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου οι “πράσινοι” έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση και έδωσαν τη δυνατότητα στους “μπλαουγκράνα” να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να πετύχουν εύκολους πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 25-34, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει μόλις 2 πόντους και αυτούς με βολές του Δημήτρη Διαμαντίδη. Ωστόσο είχε καταφέρει να φορτώσει με 2 φάουλ τους Τόμιτς και Ντόρσει. Οι παίκτες του Αργύρη Παδουλάκη δεν ήταν συγκεντρωμένοι, δεν μπορούσαν να περάσουν την μπάλα στην ρακέτα, έτσι προσπάθησαν με σουτ από την περιφέρεια, χωρίς να είναι εύστοχοι. Οι “πράσινοι” αντιμετώπιζαν και προβλήματα στην άμυνα τους καθώς δεν είχαν αλληλοκαλύψεις και η μπάλα έφτανε εύκολα κοντά στο “πράσινο καλάθι”. Το ημίχρονο έληξε με 32-44.

Δυναμικό όμως ήταν το δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έτσι κατάφερε να μειώσει σε 39-44, τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Είχε καταφέρει να φορτώσει με τρία φάουλ τον ανύπαρκτο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος δεν είχε πετύχει ούτε ένα πόντο. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πετύχει το πρώτο της καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο στο 4′ 30” μετά την έναρξη του ημιχρόνου, με τον Ντόρσει. Κάπου εκεί οι Καταλανοί έπαιξαν πιεστική άμυνα και ο Παναθηναϊκός δεν έβρισε τον τρόπο να φανεί απειλητικός. Ένα τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη με τη λήξη της περιόδου κατέβασε τη διαφορά στους πέντε, 47-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβαλε 2-3 καλά σουτ με τον Διαμαντίδη αλλά έχασε τη συγκέντρωση του ξανά και έδωσε το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να τρέξει και να ξεφύγει με 51-59, έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι πρωταθλητές στη συνέχεια είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά ήταν άστοχοι. Είχαν καταφέρει να πλησιάσουν τους πέντε, 54-59, αλλά ο Παπανικολάου με τρίποντα ανέβασε ξανά τη διαφορά στο 54-62, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έχασε δυο ευκαιρίες να βρεθεί κοντά στην ανατροπή, αλλά τα τρίποντα των Ματσιούλις και Διαμαντίδη ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη ήταν άστοχα.

Ο αγώνας τελικά έληξε με τον πρωταθλητή να φεύγει ηττημένος με 56-63 και τον Παπανικολάου να έχει πετύχει 14 πόντους και 17 ο Χουέρτας για τους “μπλαουγκράνα”. Από τον Παναθηναϊκό 13 πόντους είχαν οι Διαμαντίδης και Λάσμε.