5:33 Παρασκευή 17 Μαΐου 2024

Καθοριστική νίκη της Καλλονής για την παραμονή (φωτο)

Καλλονή και Παναιτωλικός έμπαιναν στη μάχη που έριχνε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, στο ΟΑΚΑ.

αρχείο λήψης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό τέμπο και η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 5ο λεπτό με το άστοχο σουτ από μακρυά του Μαρσέλο για την Καλλονή. Στο 10΄ ένα ακόμα σουτ με την ίδια κατάληξη από τον Θεωδορίδη αυτή τη φορά για τον Παναιτωλικό, ενώ ένα λεπτό αργότερα γίνεται η εκτέλεση ενός φάουλ από μακρυά με τον Λεοζίνιο, οι αμυντικοί του Παναιτωλικού ολιγωρούν και ο Κεϊτά από κοντά σπρώχνει τη μπάλα στα διχτύα των φιλοξενούμενων ανοίγοντας το σκορ. Στο 18′ ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει με το σουτ του Ανέν το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χογκ. Με την κατοχή να είναι στο 44%-56% για τους φιλοξενούμενους, ο Παναιτωλικός πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης και στο 34′ ο Καμαρά θα κάνει μια φοβερή ατομική ενέργεια το γύρισμα του όμως θα κοπεί, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Καλλονή θα απαντήσει στις ευκαιρίες μετά το λάθος του Τζούνιορ, που πάει να γυρίσει την μπάλα με το στήθος στον Ράφαελ, όμως απλά την στρώνει στον Λεοζίνιο, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να κάνει μεγάλη απόκρουση και να διορθώνει την γκάφα του συμπαίκτη του. Τρία λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 45 του πρώτου μέρους κ Κεϊτά βγάζει σκαφτή μπαλιά στον Γκαρσία, ο οποίος κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα των φιλοξενούμενων αδρανεί για ακόμα μια φορά κάτι που εκμεταλλεύεται ο Μανούσος και με κεφαλιά κάνει το 2-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καλλονή είχε την ευκαιρία να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να μετατρέψει σε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο με το σουτ του Λεοζίνιο να αποκρούει με υπερένταση ο Μπρακάλι  σε κόρνερ. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γοδόι θα κάνει ένα ωραίο εναέριο βολέ με τον Χογκ να αποκρούσει δύσκολα.

αρχείο λήψης (1)

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Λεοζίνιο κάνει μια ωραία ενέργεια, πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα πέρασει λίγο έξω. Στο 52΄ ο Μαρσέλο κάνει ένα μακρινό σουτ με τον Μπρακάλι  να αντιδρά λανθασμένα και να δέχεται το γκολ, 3-0 για την Καλλονή. Στο 69΄ ο Παναιτωλικός θα φτάσει κοντά στο γκολ όταν ο Μαρτίνες θα κάνει το γύρισμα, ο Καμαρά κάνει την κοντινή προβολή αλλά αστοχεί. Στο 75′ ο Περόνε τροφοδοτεί τον Λεοζίνιο, εκείνος καθυστερεί, τελικά κάνει το σουτ και ο Μπρακάλι αποκρούει. Ένα λεπτό αργότερα ο Νταλμάς θα κάνει μια ωραία ενέργεια, θα πιάσει το ψηλοκρεμαστό σουτ από τα αριστερά, ο Χογκ δεν φτάνει την μπάλα και ο Παναιτωλικός μειώνει σε 3-1. Στο 83′ ο Ανέν κάνει όμορφη προσπάθεια αλλά το σουτ δεν είναι καλό και φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Χογκ, έτσι ο Παναιτωλικός δεν μπορεί να μειώσει και άλλο και να ελπίσει σε καλύτερο σε αυτό το παιχνίδι. Στο 91΄ και στο  92΄ ο Χογκ θα κάνει δυο εντυπωσιακές αποκρούσεις στα σουτ των Νταλμά και Καλί αντίστοιχα, οι φιλοξενουμένοι θα συμβιβαστούμε με την ήττα και το ροζ φύλλο αγώνα μαζί με τους τρεις βαθμούς της νίκη θα καταλήξουν δίκαια στην Καλλονή και στους παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη.

ÔÏ 1-0 ÊÅÉÔÁÊÁËËÏÍÇ - ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ  KEITA  KALONI - PANETOLIKOS (SUPERLEAGUE 2013-2014)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Χογκ, Γιορέντε, Αναστασιάδης, Ζακουανί, Ποντάνι, Κεϊτά, Μαρσέλο, Μανούσος, Λεοζίνιο (78′ Καλτσάς), Γκαρσία (73′ Ζος), Περόνε (84′ Γκναμπούγιου).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μπρακάλι, Γκάλο, Κούσας, Καλί, Ανέν, Γοδόι, Ζούνιορ, Σφακιανάκης (46′ Νταλμά), Θεοδωρίδης (67′ Μαρτίνες), Παπουτσογιαννόπουλος (46′ Μπόγιοβιτς), Καμαρά.