11:59 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Κύπελλο Ελλάδας: Ξέρανε τον ΠΑΟ στα πέναλτι η Λαμία

Του την έκανε πάλι η Λαμία του ΠΑΟ.

Η αναμέτρηση του ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς του 1-0 της Φθιώτιδας, πήγε στην παράταση, καθώς οι “πράσινοι” βρήκαν ένα γκολ στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 83′ με τον Εμμανουηλίδη και ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Μόνο που στα πέναλτι η Λαμία ήταν πιο εύστοχη και με σκορ 4-2 πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση

Πριν από το γκολ η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρόμανιτς στο 80′ για να ανοίξει το σκορ και στην ουσία για να πάρει την πρόκριση, αλλά η ομάδα που δημιούργησε και έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες στα πρώτα 95 λεπτά της ρεβάνς του ΟΑΚΑ (μαζί με τις καθυστερήσεις) ήταν ο Παναθηναϊκός.

Στην παράταση πάλι ο ΠΑΟ έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά το 1-0 δεν άλλαξε. Στα πέναλτι ο Κάτσε και ο Κουρμπέλης αστόχησαν και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μία τεράστια πρόκριση.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον, Μαυρομμάτης (79′ Βέργος), Κολοβέτσιος, Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (46′ Κουρμπέλης), Μακέντα, Καμπετσής (67′ Εμμανουηλίδης).

Λαμία: Μελισσάς, Βασιλαντωνόπουλος (53′ Βάντερσον), Αντέτζο, Καρυπίδης, Καραγκούνης (71′ Επστάιν), Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τόμας (72′ Πλιάτσικας), Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης.

Στα πέναλτι, οδηγήθηκε και η άλλη ρεβάνς της ημέρας, καθώς στο ντέρμπι του Ηρακλείου, ΟΦΗ και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, όπως και στον πρώτο αγώνα. Στη διαδικασία των πέναλτι, όμως, ο Εργοτέλης νίκησε με 3-4 και πήρε το εισιτήριο για τους “8” και είναι η μόνη ομάδα από τη Football League που συνεχίζει.