14:20 Δευτέρα 6 Μαΐου 2024

Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε άνετα τον Ολυμπιακό, 90-75

Ο Ολυμπιακός έβαλε μερικά τρίποντα στις αρχές των δύο ημιχρόνων στον αγώνα με τη Φενέρ, αλλά μόνο σε αυτά τα δύο μικρά χρονικά κομμάτια της αναμέτρησης έδειξε ένα κάποιο είδος αντίδρασης. Κατά τα άλλα, η Φενέρ τον νίκησε εύκολα με 90-75, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά που ήθελαν την ομάδα της Πόλης φαβορί για την αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός έπεσε στο 12-8, αλλά κρατά ακόμη την τύχη στα χέρια του όσον αφορά στην τέταρτη θέση του ομίλου που θα του δώσει πλεονέκτημα έδρας στη φάση των “8”. Βέβαια, σαν ομάδα πρέπει να δουλέψει πάρα πολύ για να μπορεί να κοντράρει στα ίσια και εκτός έδρας το τοπ-3 των ομάδων της Euroleague, όπως έκανε στο πρόσφατο παρελθόν.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του Ολυμπιακού το στατιστικό παράδοξο του Παπανικολάου που ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα και συνέχισε με 0/5. Τίμα και Στρέλνιεκς σημείωσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μιλουτίνοφ πήρε μόλις επτά επιθέσεις σε 30 λεπτά αγώνα, καθώς οι υποψιασμένοι Τούρκοι τον έπαιξαν δυνατή άμυνα.