12:00 Σάββατο 4 Μαΐου 2024

Μαραθώνιος: Δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών ο Κώστας Γκελαούζος

Ο κορυφαίος Έλληνας μαραθωνοδρόμος και αθλητής του Παναθηναϊκού, Κώστας Γκελαούζος είχε τρομερή απόδοση – παρά τα δύσκολα καιρικά φαινόμενα – στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο και κατάφερε να τερματίσει τρίτος στην γενική κατάταξη του ΑΜΑ.

Μάλιστα, διένυσε την απόσταση σε 2.19.02 κι έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην Αυθεντική Διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Την ίδια ώρα, ο Γκελαούζος κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, με δεύτερο τον Παναγιώτη Καραϊσκο.

Από την πρώτη στιγμή, ο Έλληνας αθλητής είχε τη στήριξη των οπαδών του Παναθηναϊκού, καθώς σε αρκετά σημεία της διαδρομής υπήρχαν φίλοι του «τριφυλλιού» που τον αποθέωναν.

Νικητής στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας αναδείχθηκε ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας Τζον Κιπκορί Κόμεν . Ο αθλητής πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο σε χρόνο 2 ώρες, 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο, επίσης Κενυάτης, Φελισιέν Μουχιτίρα με χρόνο 2:16.43.

Τα μετάλλια του 37ου Μαραθωνίου
Οι δρομείς από φέτος θα κερδίζουν το νέο μετάλλιο του αγώνα στο οποίο θα αναπαρίσταται μια διαφορετική ιστορική στιγμή από το αγώνισμα του Μαραθωνίου, καθώς και οι ελληνικές ρίζες του.

Στην μια πλευρά θα διακρίνεται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, ενώ στην άλλη τα γεγονότα-ορόσημα από τη γέννηση, την εξέλιξη και σπουδαίες στιγμές του Μαραθωνίου που υπογράφουν σπουδαίοι εικαστικοί όπως οι Κώστας Βαρώτσος, Αλέκος Φασιανός και Γιάννης Ψυχοπαίδης.

Σημειώνεται ότι τα νέα μετάλλια θα δίνονται από φέτος και για 8 χρόνια.

Πηγή: newsbomb.gr