21:57 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Με ανατροπή ο Ολυμπιακός, 2-1 τον Παναιτωλικό

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Παναιτωλικός ο οποίος βρέθηκε μπροστά στο σκορ πολύ νωρίς, αλλά οι πρωταθλητές  είχαν την ποιότητα να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στη νίκη.

Πριν αρχίσει ο αγώνας οι παίκτες του Παναιτωλικού κρατώντας λουλούδια στα χέρια πήγαν μπροστά στη Θύρα 7 και ενώ όλο το γήπεδο τους χειροκροτούσε, τα άφησαν αποτίοντας φόρο τιμής στα θύματα. Στο “Γ.Καραϊσκάκης” ηχούσε παράλληλα το σύνθημα “Αδέρφια ζείτε εσείς μας οδηγείτε”. Αμέσως μετά οι παίκτες του Ολυμπιακού κρατώντας και αυτοί με τη σειρά τους ένα λουλούδι στο χέρι παρακολούθησαν το βίντεο για τη Θύρα 7 που προβλήθηκε στα μάτριξ του γηπέδου.

th7

Στα αγωνιστικά τώρα, ο Παναιτωλικός κατάφερε να πιάσει στον ύπνο τον Ολυμπιακό και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Γοδόι πήρε την μπάλα από τον Μανιάτη, έδωσε στον Καμαρά, που έφυγε από κανονική θέση και πλάσαρε τον Ρομπέρτο για να κάνει το 0-1. Ο Ολυμπιακός χωρίς να έχει παρουσιάσει εξαιρετικό πρόσωπο, αλλά με τον αγώνα να έχει πολύ καλο ρυθμό, κατάφερε στο 26΄να ισοφαρίσει εκμεταλλευόμενος ένα λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού. Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα στο σουτ του Μανωλά, αυτός έκανε και το γύρισμα, ο Σέποβιτς έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Ολαϊτάν με δεύτερη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για τον Ολυμπιακό σε 1-1. Στο 31΄ο Μανιάτης πιάνει ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Ράφαελ αποκρούει με δυσκολία παραχωρώντας κόρνερ. Το ημίχρονο έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν την κατοχή (62-38% ).

Η επανάληψη ξεκίνησε “ζεστά”. Μόλις 15 δεύτερα μετά την σέντρα ο Σέποβιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Ράφαελ  να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 54′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Μπακάκη να δίνει ωραία στον Καμαρά, ο οποίος έκανε το πλασέ από πλάγια και ο Ρομπέρτο απέκρουσε. Στο 60΄το αγώνα ο Μίτσελ περνάει το Βαλντέζ στον αγώνα, στην πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός πίεζε για το δεύτερο τέρμα και στο 70΄κερδίζει πέναλτι, αφού ο Μπακάκης έκανε χέρι. Ο Κάμπελ αναλαμβάνει την εκτέλεση του και κάνει το τελικό 2-1. Χωρίς να σημειωθεί κάτι αξιόλογο στη συνέχεια του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός πήρε τελικά μια νίκη που μόνο εύκολα δεν ήρθε.