18:29 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στην Μπεσίκτας

Σπουδαία νίκη πήρε η ΑΕΚ στο Πρεσόφ της Σλοβακίας κόντρα στην Μπεσίκτας με 34-30, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τον 3ο γύρο των προκριματικών του EHF Cup (μία φάση πριν από τους ομίλους της διοργάνωσης) που θα διεξαχθούν τον ερχόμενο Νοέμβριο. Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη ήταν σαρωτική στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη όταν βρέθηκε σε δύσκολη θέση είχε τον αρχηγό της, Χριστόφορο Μπακαούκα, ο οποίος της προσέφερε πολύτιμες «ανάσες», οδηγώντας την τελικά στην επικράτηση.

Παρουσιάζοντας εντυπωσιακή εικόνα στην επίθεση της η ΑΕΚ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 6-8 του 10ου λεπτού και πετυχαίνοντας σερί 11-4 να φτάσει στο 17-12 του 25ου λεπτού. Οι «κιτρινόμαυροι» αρχικά έδειξαν να έχουν προβλήματα στην άμυνα τους, ωστόσο στη συνέχεια βελτίωσαν την λειτουργία τους και σε αυτό τον τομέα και σε συνδυασμό με την εκπληκτική επίθεση τους, όπου ήταν… ασταμάτητοι «έχτισαν» διαφορά ασφαλείας. Οι Τούρκοι από την πλευρά τους δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφωθεί σε 21-14.

Ανάλογα ξεκίνησε και η επανάληψη με τους «κιτρινόμαυρους» να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα (25-18), ωστόσο στη συνέχεια οι Τούρκοι βελτίωσαν την άμυνα τους και επέστρεψαν στο ματς. Με επί μέρους σκορ 1-7 η Μπεσίκτας έριξε την διαφορά στο γκολ (26-25), επιστρέφοντας στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Χριστόφορος Μπακαούκας ήταν εκείνος που έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, χωρίς να επιτρέψει στους αντιπάλους να «κυνηγήσουν» το κάτι παραπάνω. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν την σπουδαία νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 34-30.

Πηγή: enwsi.gr