17:11 Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

UEFA Nations League: Ήττα της Εθνικής στην Ουγγαρία με 2-1

Η Εθνική μας ομάδα για τη δεύτερη αγωνιστική του UEFA Nations League αντιμετωπίζει αυτή τη στιγμή την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη. Το αποτέλεσμα στα πρώτα 60 λεπτά είναι 2-1 με την Ελλάδα να δέχεται το γκολ στο 15′ μετά από φανταστική ομαδική ενέργεια των Ούγγρων και κεραυνό του Σαλάι. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε στο 18΄μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και κεφαλιά του Μανωλά, ενώ απείλησε τρεις ακόμη φορές με μακρινά σουτ των Φορτούνη, Λάζαρου και Πέλκα. Στο 42′, ωστόσο, ο Κλαϊνχλάισερ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και μετά από πέντε σουτ που προηγήθηκαν – τρία απέκρουσε ο Μπάρκας και δύο κόντραραν – έκανε το 2-1, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο β΄μέρος η Εθνική μας ομάδα άργησε να απειλήσει, καθώς μέχρι το 73′ και ένα δυνατό σουτ του Πέλκα μέσα από την περιοχή, δεν κατάφερε να πλησιάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Στο 75′ ωραία ομαδική ενέργεια της Ελλάδας κατέληξε στον Μήτρογλου, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Μπούλατζ. Στο 82′ κεφαλιά του Παπασταθόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις κεφαλιά του Μήτρογλου πέρασε σύριζα άουτ.

Μετά από αυτή την ήττα, η Ελλάδα δεν χάνει τις ελπίδες της για πρωτιά στον μίνι όμιλο των τεσσάρων ομάδων που θα δώσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Nations League, αλλά σίγουρα κάνει το έργο περίπλοκο.