22:07 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Νίκη "χρυσάφι" για τον Εργοτέλη, 0-1 τον Πανιώνιο

Στα τελευταία λεπτά της ο Εργοτέλης κατάφερε να κλέψει το τρίποντο της νίκης από τον Πανιώνιο.

Στα πρώτα πέντε λεπτά οι δυο ομάδες κινούνται στον χώρο του κέντρου χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρία. Ο Εργοτέλης προσπαθούσε από τα πλάγια να φτάσει στην εστία του Πανιωνίου αλλά η πρώτη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους στο 17΄ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λάζνικ ο Παντίδος δεν μπόρεσε να σκοράρει. Πέντε λεπτά αργότερα οι Κρητικοί θα έχουν ευκαιρία να σκοράρουν με το σουτ του Διαμαντάκου από εξαιρετική θέση το οποίο θα αποκρούσει σωτήρια ο Λαμπρόπουλος στη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα θα πέσει και το ημίχρονο θα λήξη χωρίς κάποια άλλη ευκαιρία για τις δυο ομάδες.

Στην επανάληψη τα πρώτα λεπτά θα περάσουν χωρίς κάτι το αξιόλογο, πέρα από την δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Μεχία αφήνοντας τον Εργοτέλη με δέκα παίκτες. Στο 71΄ο Χαντί θα κάνει καλό σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα οι Κρητικοί θα μείνουν με εννέα παίκτες μετά την σωστή δεύτερη κίτρινη και αποβολή του Ρέντζα. Παρόλα αυτά, με μοιρασμένη την κατοχή της μπάλας (49%-51%) και τον Πανιώνιο να πιέζει για το γκολ, ο Εργοτέλης  στο 86΄,κόντρα στην ροή του αγώνα, θα κάνει το 0-1 και θα κλέψει τελικά τη νίκη. Ο Διαμαντάκος θα βγει στην πλάτη της άμυνας και με άψογο πλασέ θα ανοίξει το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.