5:51 Τετάρτη 8 Μαΐου 2024

Νίκη στο 89' για την Ξάνθη

Η Skoda Ξάνθη υποδεχόταν την ΑΕΛ Καλλονής στα Πηγάδια στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, με τις δύο ομάδες να τους χωρίζουν μόλις τρεις βαθμοί στον βαθμολογικό πίνακα και την Καλλονή να είναι στην 11η θέση ενώ από την άλλη μεριά η Ξάνθη στη 12η.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τους Κυριακίδη, Βάλλα, Ντε Γκούζμαν, Γούτα, Σολάρι, Μαρίν, Τριάδη, Μπέρτο, Μάνταλο, Σολτάνι, Μπαξεβανίδη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Σιδεράκη, Χωριανόπουλο, Ποντάνι, Ζακουάνι, Βάλιο, Γιορέντε, Μαρσέλο, Κεϊτά, Μανούσο, Φαρία, Καλτσά.

Μόλις στο 3ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Μαρίν να εκτελεί το φάουλ από δεξιά και τον προωθημένο Γούτα να πιάνει την κεφαλιά η οποία πέρασε άουτ. Στο 24′ και ενώ στο ενδιάμεσο δεν είχε σημειωθεί τίποτα το αξιόλογο με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λαθη, ο Μπαξεβανίδης έκανε το δυνατό σουτ από αριστερά και αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σιδεράκη. Κακό παιχνίδι χωρίς άλλες φάσεις για τις δύο ομάδες με της κατοχή να την έχουν οι γηπεδούχοι (58%-42%).

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 56′ ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ και  τον Κυριακίδη να αποκρούει και να παραχωρεί κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μάνταλος θα κάνει ένα αδύναμο σουτ έξω από την περιοχή και ο Σιδεράκης θα μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα η Ξάνθη θα απειλήσει εκ νέου με τον Μαρίν κάνει το σουτ από δεξιά και μέσα από την περιοχή και ο Σιδεράκης θα αποκρούσει παραχωρώντας κόρνερ. Η Skoda σε αυτό το σημείο του αγώνα πίεζε και απειλούσε αποζητώντας το τέρμα και στον 65′ ο Σιδεράκης θα αποκρούσει και πάλι θα παραχωρίσει κόρνερ έπειτα από την κεφαλιά του Σουάρες. Ένα λεπτό αργότερα ο Σολτάνι έπιασε το σουτ από αριστερά, με τον Σιδεράκη να μπλοκάρει. Στο 87΄ ο Σολτάνι έκανε το κοντρόλ, έπειτα από καταπληκτική μπαλιά, όμως το σουτ από πλάγια και μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σιδεράκη. Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το ενενηντάλεπτο ο Κάλβο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον προωθημένο Γούτα να νικάει τον Σιδεράκη στον αέρα και να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους. Το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί χωρίς να σημειωθεί καμία άλλη φάση και την Ξάνθη να παίρνει δίκαια τη νίκη.