6:25 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ

Ολική επιστροφή στις επιτυχίες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Είναι η 3η νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα και ήρθε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού οι κεντρικοί του (Σμαραγδής, Γιούρισιτς) και ο Γιορντάνοφ, ενώ πάλι βασικός πασαδόρος ήταν ο Μαρούλης. Από τον ΠΑΟΚ που γνώρισε την 2η ήττα του ξεχώρισαν Μίλκοφ, Ποτόσνικ αλλά στο τέλος και των τριών σετ, όλη η ομάδα έκανε καθοριστκά λάθη.

Τα σετ: 3-0 25-23, 27-25, 25-23

Ολυμπιακός: Χριστοφιδέλης 6π (5/10 επ, 1 άσσος), Μαρούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 20 (18/39 επ, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (5/7 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 63% υπ- 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης 2 (2/2 επ), Σωτηρίου

ΠΑΟΚ: Παντακίδης 1π (1/1 επ), Χαραλαμπίδης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Ποτόσνικ 9 (9/19 επ), Μίλκοφ 9 (8/14 επ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 1 (1/2 επ), Τζελάτης 16 (14/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 83% υπ- 83% άριστες), Πιπεργιάς, Νικοφορίδης 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Παλεντζάς 1 (1/1 επ), Στίγγας 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ).

«Ο ΠΑΟΚ είναι μια εξαιρετική ομάδα. Ήταν ένα ματς από δύο ομάδες κουρασμένες. Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο τρίτο σετ ενώ ξέραμε τι θα κάνει ο ΠΑΟΚ χαλαρώσαμε. Ο αριθμός των λαθών ήταν πολύ μεγάλος. Κάποια δικαιολογεί η κούραση, αν κάναμε 4-5 σε κάθε σετ θα ήταν πιο εύκολη η νίκη», είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Το δυνατό σημείο ήταν το μπλοκ μας και σήμερα δεν ήμασταν καλοί σε αυτό. Τα λάθη στο σέρβις με στεναχώρησαν γιατί δεν ήταν προϊόν ρίσκου. Όταν παίρναμε μια διαφορά 2-3 πόντων κάτι γινόταν και χάλαγε η υποδοχή μας. Μέχρι τελευταίο ματς ήμασταν πολύ κουρασμένοι, αλλά με τις τελευταίες 4-5 ημέρες ήμασταν εντάξει. Απέναντι μας ήταν μια ομάδα που στα κρίσιμα σημεία έπαιζε αλάνθαστα και πρέπει να πάρουμε ένα μάθημα από αυτό».

***Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης παρότι έχασε σετ από τον μαχητικό Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, κατάφερε στη συνέχεια να βρει ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Δαλακούρα πήρε τη νίκη με 3-1 που τον διατήρησε αήττητο μετά την 5η αγωνιστική και στην κορυφή της βαθμολογίας.Αντίθετα ο Παναθηναϊκός γνώρισε πέμπτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες και έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 19-25, 19-25.

***Η .Κηφισιά στάθηκε όρθια στο τάι μπρέικ κόντρα στον Άρη στο ντέρμπι της Μίκρας (3-2) Η ομάδα της Κηφισιάς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με πρωταγωνιστές του Ντε Σόουζα, Πρωτοψάλτη και Γιοβάνοβιτς σημείωσε την 4η νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Άρης γνώρισε την 4η ήττα του και μάλιστα για δεύτερη φορά χάνει στο τάι μπρέικ (η πρώτη φορά ήταν από τον Εθνικό).

Τα σετ: 18-25, 25-15, 25-19, 19-25, 11-15