13:45 Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

Όλα τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στην Super League

Την τρίτη φετινή νίκη σε τέσσερις αγώνες στο «Απόστολος Νικολαΐδης» πανηγύρισε απόψε ο Παναθηναϊκός, που σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε 2-0 επί ενός ακίνδυνου Ατρόμητου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα κι επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από δύο συνεχείς ήττες στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» κέρδισαν βαθμούς, ψυχολογία εν όψει Τούμπας (όπου θα επανέλθει και ο τιμωρημένος Αναστασίου στον πάγκο) αλλά και κάτι ακόμη που είχαν καιρό να νιώσουν. Την αίσθηση σιγουριάς και ασφάλειας που δίνει η παρουσία ενός τερματοφύλακα όπως ήταν ο Στιλ σήμερα κάτω απ’ τα δοκάρια.

pao

«Αέρα» πέντε βαθμών από τον Ολυμπιακό απόκτησε ο ΠΑΟΚ, που πέρασε νικηφόρα από το Παγκρήτιο με 2-0 επί του Εργοτέλη. Το αήττητο που έχει στο πρωτάθλημα εξακολουθεί να διατηρεί ο «δικέφαλος» του Βορρά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη γκέλα του Ολυμπιακού στην Τρίπολη και ξέφυγε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία, μετά από τις πρώτες 8 αγωνιστικές.

paok

Στον Βόλο, στο αγώνα μεταξύ Νίκης Βόλου και Κέρκυρας δεν σημειώθηκε τέρμα, και το τελικό 0-0 δεν «βόλεψε» καμία από τις δύο ομάδες, ιδιαίτερα τους γηπεδούχους που ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να «αναπνεύσουν» βαθμολογικά. Στο Πανθεσσαλικό, το πρώτο 45λεπτο ήταν φτωχό από πλευράς φάσεων και ποιότητας.   Το παιχνίδι ήταν μέτριο σε όλα τα επίπεδα, παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες έπαιζαν ανοικτό ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες.

nikkerk

Σεμινάριο επιθετικού ποδοσφαίρου στο Αγρίνιο, όπου ο Παναιτωλικός συνέτριψε με 5-2 τη Ξάνθη. Η Ξάνθη πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Αγρίνιο, σκοράροντας μόλις στο 4. Το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 2-2. Ουσιαστικά η αναμέτρηση κρίθηκε στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης, καθώς στο 53΄ ο Εντζενγκέλε από μπαλιά του Βιγιαφάνες πέτυχε το 3-2 και επτά λεπτά μετά ο Νίκολα Μαρτίνες με απευθείας φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2. Την «χαριστική βολή» στη Ξάνθη έδωσε ο Κάπελ στο 68΄, όταν έκανε το 5-2 μέσα σε πανηγυρισμούς από τους οπαδούς των γηπεδούχων που έβλεπαν την ομάδα τους να αποδίδει πολύ καλό ποδόσφαιρο.

panaitolikos

Πανθρακικός και ΟΦΗ κόλλησαν στο 0-0. Οι δύο ομάδες είχαν από μία σημαντική ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο. Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε σημαντικές διαφορές από το πρώτο 45λεπτο. Ο Πανθρακικός προσπαθούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του ΟΦΗ, ενώ από την πλευρά τους οι Κρητικοί με αντεπιθέσεις ήθελαν να γίνουν απειλητικοί. Τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Μπανούσης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αλλά οι γηπεδούχοι στα λίγα λεπτά που απέμειναν για τη λήξη δεν απείλησαν ιδιαίτερα την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο.