7:25 Σάββατο 4 Μαΐου 2024

Ολική ανατροπή για τον Ατρόμητο, 2-3 τον Απόλλωνα στην Σμύρνη

Σε ένα παιχνίδι με που οι γηπεδούχοι έπαιρναν προβάδισμα στο σκορ αλλά δεν μπορούσαν να το κρατήσουν, ο Ατρόμητος κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φύγει με τους βαθμούς της νίκης.

Με τα πρώτα λεπτά να κυλούν αναγνωριστηκά ξεκίνησε το παιχνίδι, με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες. Μόλις στο 10ο λεπτό όμως ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά παίχθηκε με «κομπίνα», ο Λουσέρο μπήκε στην περιοχή, έκλεισε προς τα μέσα και με πολύ δυνατό αριστερό σουτ θα κάνει το 1-0. Στο γήπεδο έχουν βρεθεί περίπου 1.000 με 1.500 φίλαθλοι και ενώ ο Ατρόμητος είχε την κατοχή χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων. Στο 37΄οι φιλοξενούμενοι θα καταφέρουν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Παπαδόπουλος θα γυρίσει από δεξιά, ο Ναπολεόνι θα πεταχτεί στην πορεία της μπάλας και με ωραίο τακουνάκι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος είχε και πάλι την κατοχή αλλά χωρίς να μπορεί να φανεί απειλητικός. Στο 63΄οι γηπεδούχοι θα φτάσουν στο γκολ κόντρα στην εικόνα του αγώνα. Ο Παντελιάδης εκτέλεσε με δύναμη το πλάγιο από δεξιά, έστειλε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Λουσέρο με προβολή θα δώσει και πάλι το προβάδισμα στον Απόλλωνα κάνοντας το 2-1. Στο 75΄έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία από δεξιά, ο Ιγκλέσιας θα βρει την μπάλα στο πρώτο δοκάρι και θα την βρει όσο χρειάζεται για να την στείλει στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το τελικό 2-3 θα διαμορφωθεί έπειτα από τραγικό λάθος του Παπαζαχαρία. Ο Ναπολεόνι θα πάρει την κόντρα και απέναντι από τον Τζόρβα θα βάλει μπροστά τον Ατρόμητο.