7:36 Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Ολυμπιακός - Αστέρας 5-1: Καταιγιστικοί οι ερυθρόλευκοι διέλυσαν τους Αρκάδες στο β' μέρος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-1 του Αστέρα στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής κάνοντας ό,τι ήθελε στο δεύτερο μέρος. Παπασταθόπουλος (52′), Μασούρας (54′, 57′), Μπουχαλάκης (66′) και Ροντρίγκες (84′) τα γκολ των ερυθρόλευκων. Μείωσε ο Καρμόνα στο 75′.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εκπληκτικό β’ μέρος και πήρε τη μεγαλύτερή του νίκη σε έκταση σκορ τη φετινή σεζόν. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 5-1 του Αστέρα για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι ερυθρόλευκοι “καθάρισαν” το ματς μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Παπασταθόπουλος άνοιξε το σκορ στο 52′, ο Μασούρας πέτυχε δύο γκολ στο 54′ και στο 57′. Ο Μπουχαλάκης σκόραρε στο 66′ για να μειώσει ο Καρμόνα στο 75′. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ροντρίγκες στο 84′.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την έκτη του σερί νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 65 πόντους στο πρωτάθλημα. Ο Αστέρας από την άλλη έμεινε στους 35 πόντους και θα διεκδικήσει μία θέση στην εξάδα την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (6/3, 19:00).

Τρία γκολ ο Ολυμπιακός μέσα σε πέντε λεπτά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το β’ μέρος με αλλαγές, με τους Βαλμπουενά και Σισέ να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Την ίδια ώρα, ο Ράσταβατς πέρασε και τον Ριέρα για να κρατήσει περισσότερο την μπάλα.

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 52ο λεπτό. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Παπασταθόπουλος σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους στην καρδιά της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιφτσή.

Στο 54′ ο Ολυμπιακός έκανε και το 2-0. Ο Βαλμπουενά ξεκίνησε τη φάση, ο Καρβάλιο άλλαξε με τον Βρουσάι, εκείνος με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από τα αριστερά, βρήκε τον Μασούρα που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα οι παίκτες του Μαρτίνς έκαναν και το 3-0. Πάλι από ωραία ενέργεια του Βρουσάι από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, ο Τσιφτσής δεν πρόλαβε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Ήταν ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Στο 66′ ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Αραμπί πήρε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μπουχαλάκης από κοντά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 4-0.

Στο 75ο λεπτό ο Αστέρας μπόρεσε να πετύχει το γκολ της τιμής. Ο Ριέρα με ωραία ενέργεια από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Μπουχαλάκης έδιωξε πάνω σε αντιπάλους. Ο Καρμόνα από κοντά έκανε το σουτ και με τη βοήθεια του δοκαριού έκανε το 4-1.

Ο Ολυμπιακός δεν φάνηκε να συμβιβάζεται ούτε με τα τέσσερα γκολ. Στο 84ο λεπτό ο Μπουχαλάκης είδε την κίνηση του Ρέαμπτσουκ από τα αριστερά, εκείνος αμέσως τροφοδότησε τον Ροντρίγκες, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 5-1. Το σκορ έμεινε έτσι έως το τέλος του παιχνιδιού, παρά το γεγονός ότι ο Σόνι είχε καλή στιγμή στο 90+1′, με τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Πιο απειλητικός, αλλά χωρίς γκολ ο Ολυμπιακός στο α’ μέρος

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με 4-2-3-1, με τον Βρουσάι σε ρόλο δεξιού μπακ, ενώ ο Τικίνιο τοποθετήθηκε στην κορυφή. Με τον ίδιο σχηματισμό και οι Αρκάδες, με τον Μπενίτο στη θέση του κεντρικού επιθετικού.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχαν την μπάλα στα πόδια τους. Απείλησαν για πρώτη φορά στο 13′. Ο Μαντί Καμαρά έκανε το σουτ από μακριά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιφτσή. Στο 20ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι είχαν νέα καλή στιγμή. Ο Τσιφτσής είχε μία άστοχη έξοδο, ο Τικίνιο έκανε την κεφαλιά με εξουδετερωμένο τον κίπερ του Αστέρα, ο Τασουλής έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Ο Αστέρας μετά το πρώτο 20λεπτο προσπάθησε να ανέβει περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο, αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά. Στο 35′ ο Τικίνιο αποχώρησε με ενοχλήσεις και ο Αραμπί πέρασε στη θέση του. Στο 36′ ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Καρμόνα να βάζει το πόδι του. Στο 40ο λεπτό οι Αρκάδες βρήκαν δίχτυα με τον Βαλιέντε, αλλά ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 45′ ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή στιγμή. Ο Καρβάλιο ντρίμπλαρε από τα αριστερά, μοίρασε στον Αραμπί, ο οποίος έψαξε τον Εμβιλά στην καρδιά της περιοχής. Το πλασέ του δεν ήταν καλό, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιφτσή.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46′ Σισέ), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Ζοάο Καρβάλιο, Μασούρας (74′ Ροντρίγκες), Τικίνιο (35′ λ. τρ. Ελ Αραμπί).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας), Κρέσπι, Καπίγια (46′ Ριέρα), Σίτο (59′ Τιλίκα), Μπενίτο (68′ Σόνι).

Η εθνική Τσεχίας δεν θα παίξει σε καμία περίπτωση με την Ρωσία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022

Γιαρμολένκο σε Ρώσους ποδοσφαιριστές: «Παιδιά, γιατί κάθεστε σαν μ@λ@κες και δεν λέτε τίποτα;»