0:43 Τρίτη 30 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 84-81: Θρίαμβος στην παράταση, με τη Μπαρτσελόνα για την πρόκριση στο Final Four

Θρίαμβος στην παράταση για τον Ολυμπιακό, που λύγισε με 84-81 τη Φενέρμπαχτσε, πήρε την πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου και θα παλέψει με τη Μπαρτσελόνα για την πρόκριση στο Final Four της EuroLeague.

Με νίκη έκλεισε ο Ολυμπιακός την κανονική περίοδο της EuroLeague, καθώς επικράτησε με 84-81 στην παράταση της Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής (12/4) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στο 22-12 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (12-5 εντός και 9-8 εκτός έδρας), που θα αντιμετωπίσουν τη Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας στα playoffs για την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου (26-28/5) και ένα πιθανό συναπάντημα με τον Παναθηναϊκό μόνο στον τελικό.

Στο 20-14 έπεσαν οι Τούρκοι (15-2 εντός και 6-11 εκτός έδρας), που με τη σειρά τους θα παλέψουν με τη Μονακό επίσης με μειονέκτημα έδρας για το ταξίδι στη Γερμανία.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, η Φενέρμπαχτσε ήταν όμως αυτή που είχε τον έλεγχο νωρίς. Έτρεξε ένα εντυπωσιακό 0-11 και ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει timeout μετά από τρία λεπτά, με τον Κάναν να αντιδράει με back-to-back τρίποντα και να βάζει ακόμα δύο, με το τέταρτο στο φινάλε της περιόδου για το 19-19.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο καλύτεροι γίνονταν οι Πειραιώτες στην άμυνα, με τον Γουίλιαμς-Γκος να είναι αναποτελεσματικός στην εκτέλεση, αλλά την ομάδα του να κρατάει το προβάδισμα. Στο 15′ ο Μπαρτζώκας έριξε τον Μιλουτίνοβ στη μάχη, με τον Σέρβο να γνωρίζει την αποθέωση και να σκοράρει αμέσως 2/2 βολές για το 31-25 και να συνεχίζει με γκολ-φάουλ για το 36-31 πριν κλείσει ο ΜακΚίσικ το πρώτο μέρος με μία από τις… κλασικές του επελάσεις απέναντι σε όλους.

Με τον Πίτερς σε κακή βραδιά, ο Μπαρτζώκας πήγε ακόμη περισσότερο στον Σίκμα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα με τον Φαλ και με τον Κάναν, όμως ένα τρίποντο του Γουίλμπεκιν στην εκπνοή της τρίτης (53-52) άφησε τον αγώνα ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Ο Αμερικανός της Φενέρμπαχτσε είχε 3/3 βολές για το 53-58 στις αρχές της τέταρτης, όμως οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 7-2 και με γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη πέρασαν μπροστά με 61-60 στο 34′.

Ο Γουίλιαμς-Γκος ανέβασε το επί μέρους σκορ στο 10-2 με μακρινό σουτ (64-60 στο 35′), πριν οι Τούρκοι απαντήσουν με ένα 0-7 για να πάρουν και πάλι το προβάδισμα. Ο ΜακΚίσικ με γκολ-φάουλ για το 68-69 έβαλε φωτιά στο ΣΕΦ, ο Χέιζ έκανε βήματα και ο Γουίλιαμς-Γκος είχε 1/2 βολές για το 69-69. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε, Γουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου είχαν από ένα έρμπολ και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Κάναν έβαλε μεγάλο σουτ για το 76-78, έβαλε βολές για την ισοπαλία στο 44′ και αμέσως μετά δίποντο για το προσπέρασμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Χορντόβ, Λάτισεβς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.α.), 84-81

πηγή: sport24.gr

Ολυμπιακός: Ο Κούγιας τιμωρήθηκε με ποινή απαγόρευσης εισόδου στα αποδυτήρια και τον αγωνιστικό χώρο για 15 μέρες

Ολυμπιακός: «Ντόπες» στους «ερυθρόλευκους» από Μεντιλίμπαρ και Αλ Αραμπί