21:28 Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Πάει για κούπα ο Τζόκοβιτς

Αυτός είναι ημιτελικός που αρμόζει στο Wimbledon! Μετά από 4 ώρες και 43 λεπτά αγώνα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε 3-2 σετ του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και πάει για την κούπα!Ένας απίστευτος ημιτελικός στο Wimbledon, με δύο τενίστες να καταθέτουν και την ψυχή τους, βρήκε στο τέλος τον Νόβακ Τζόκοβιτς να «χαμογελά». Κι αυτό γιατί επικράτησε στα πέντε σετ (7-5, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3) –και μετά από 4 ώρες και 43 λεπτά- του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και πάει για τον δεύτερο τίτλο του στο λονδρέζικο Grand Slam.

Μεγάλο respect και στον ηττημένο Αργεντινό, που παρά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στο γόνατο, έκανε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και κυνήγησε μέχρι τέλους την νίκη-πρόκριση.

Στο πρώτο σετ κι ενώ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι, ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο μόλις μπρέικ πόιντ του στο ματς (που ήταν και σετ πόιντ) και πήρε προβάδισμα με 7-5. Στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν. Αφού λοιπόν ο Τζόκοβιτς έχασε τέσσερις ευκαιρίες (σε ένα μόλις γκέιμ) για μπρέικ, ήρθε η ώρα του Ντελ Πότρο να τον «σπάσει» στη συνέχεια (4-3) και να φτάσει σχετικά άνετα στην ισοφάριση σε 1-1 (6-4).

Ο «βασιλιάς» του Λονδίνου το 2011 συνέχισε να χάνει τις ευκαιρίες του για μπρέικ, με τον Ντελ Πότρο να δείχνει την… καρδιά του και να μην τα παρατά. Έτσι, «φυσιολογικά» οι δυο τους οδηγήθηκαν στο tie break, με τον «Πύργο του Ταντίλ» να λυγίζει και τον Νόλε να παίρνει εκ νέου προβάδισμα για τον τελικό.

Στο τέταρτο, ουσιαστικά το νούμερο ένα στον κόσμο «αυτοκτόνησε». Γιατί αν κι έκανε μπρέικ και ήταν μόλις δύο γκέιμ μακριά από τον τελικό, ο Ντελ Πότρο «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο και κλήθηκαν να λύσουν εκ νέου τις… διαφορές τους στη «ρώσικη ρουλέτα». Και εκεί, όμως, ο Τζόκοβιτς είχε δύο ματς πόιντ, δεν «τέλειωσε» το παιχνίδι και ο υψηλόσωμος αντίπαλός του βρήκε την δύναμη να ισοφαρίσει σε 2-2 και να γίνει «θρίλερ» η πρόκριση.

Η «αυτοκτονία» του Νόλε δεν ήταν ολική. Γιατί έστω και δύσκολα στο καθοριστικό πέμπτο σετ βρήκε το… κλειδί για να κάνει μπρέικ και να φτάσει να σερβίρει για το ματς. Εκεί, αφού χρειάστηκε να σώσει ένα μπρέικ πόιντ, κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό, με τους Άγγλους να αποθεώνουν για το υπερθέαμα που είδαν στο κεντρικό κορτ του All England Club.