1:26 Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2: Οι πράσινοι έδειξαν σφυγμό, ανέβαλαν τη στέψη στη Volley League και έστειλαν τους τελικούς σε τέταρτο ματς

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι δεν θα “πουλήσει τόσο εύκολα το τομάρι του”, ανέτρεψε το εις βάρος του 2-1 στα σετ, πήρε το ματς στο tie break (3-2), έστειλε τους τελικούς σε τέταρτο ματς και ανέβαλε τη στέψη στη Volley League ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός δήλωσε παρών για πρώτη φορά στη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό. Οι “πράσινοι” κέρδισαν στο tie break τους “ερυθρόλευκους” με 3-2 σετ και ανέβαλαν τη στέψη της Volley League ανδρών.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βελτίωσαν το σερβίς και το μπλοκ τους, οι Ερνάντες και Πρωτοψάλτης βγήκαν μπροστά στα δύσκολα και το Τριφύλλι έστειλε τη σειρά σε τέταρτο τελικό.

Πλέον, στο ματς της Δευτέρας (22/04) οι “Πειραιώτες” θα έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το back to back πρωτάθλημα μπροστά τους φιλάθλους τους, ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει για το διπλό το ματς “ζωής ή θανάτου”, προκειμένου να επιστρέψει η σειρά στο κλειστό του Μετς.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς από τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας ότι αυτή είναι η τελευταία του ευκαιρία να παραμείνει ζωντανός στη μάχη του τίτλου.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι σε σχέση με τους δύο πρώτους τελικούς, πήραν από νωρίς προβάδισμα (3-1, 7-3) και εκμεταλλεύτηκαν όλα τα δώρα που τους έδιναν οι “ερυθρόλευκοι”.

Με “όπλα” του το μπλοκ και το σερβίς, καθώς σε αντίθεση με τους μηδέν άσους του δεύτερου τελικού το “τριφύλλι” βρήκε τέσσερις από το πρώτο σετ στον τρίτο τελικό, ο Παναθηναϊκός έχτισε μια διαφορά που έφτασε στο +10 (25-15), κάνοντας την ιδανική αρχή στο ματς.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με δύο πόντους (0-2), προβάδισμα που διατήρησε και αύξησε στο +4 (5-9) όταν μετά την περιστροφή στο σερβίς βρέθηκε ο Σαλβαδόρ Ιντάλγκο.

Μετά το time out του Ανδρεόπουλου στο 9-13 το Τριφύλλι ξεκίνησε να ροκανίζει τη διαφορά απαντώντας δύο φορές στα σερί πόντων των “Πειραιωτών”.

Με τρομερή άμυνα του Θανάση Πρωτοψάλτη και κερδισμένο πόντο του Ερνάντες, ο Παναθηναϊκός έκανε το 18-19, ενώ στην επόμενη επίθεση έφερε το σετ στα ίσια (19-19).

Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι “πράσινοι” διεκδίκησαν κάτι από το σετ, καθώς ο άσος του Δημήτρη Τζούριτς έκανε το 20-23, με το λάθος του Θοδωρή Βουλκίδη να διαμορφώνουν το 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε όπως στο πρώτο, με τον Κόβαρ να βρίσκει άσο για το 3-1. Ωστόσο, οι “πράσινοι” σε αντίθεση με το ξεκίνημα του ματς δεν κατάφεραν να αποσπαστούν, οι δύο ομάδες για πρώτη φορά πήγαιναν μέχρι και το 13-13 χέρι-χέρι, χάρις και τις διαδοχικές τρομερές άμυνες από την πλευρά των γηπεδούχων.

Σε εκείνο το σημείο τα λάθη στην επίθεση του “τριφυλλιού” και το μπλοκ του Γκουσταβάο στον Βουλκίδη έκανα το 16-19. Το σετ εν τέλει ολοκληρώθηκε με 20-25, τον Ολυμπιακό να ανατρέπει το σκηνικό στο κλειστό του Μετς και να βρίσκεται μόλις ένα σετ μακριά από το back to back πρωτάθλημα.

Στο τέταρτο σετ με μπροστάρηδες τους Ερνάντες και Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα με ένα μίνι σερί τριών πόντων (13-9), το οποίο στη συνέχεια εξανεμίστηκε με το “ερυθρόλευκο” μπλοκ να πιάνει δουλειά (13-13).

Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ με 15-14 με τον Τζούριτς να γίνεται παράγοντας του αγώνα από το σερβίς και τη δύναμή του στο φιλέ.

Ο άσος που του Θοδωρή Βουλκίδη για το προσπέρασμα του Τριφυλλιού (18-17) και οι εύστοχες επιθέσεις του Ερνάντες, έδωσαν το τέταρτο σετ στον Παναθηναϊκό (25-20), στέλνοντας παράλληλα το ματς στο tie break.

Εκεί, τα πολλά διαδοχικά χαμένα σερβίς, δείγμα της κρισιμότητας της κατάστασης και του άγχους των παικτών, οδήγησαν το “αιώνιο” ντέρμπι στην κόψη του ξυραφιού, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν το μαξιλαράκι του +3 που πήγαν στην αλλαγή πλευράς.

Το άστοχο σερβίς του Τράβιτσα για το 16-15 και ο άσος του Ερνάντες, έδωσαν εν τέλει το πέμπτο σετ στον Παναθηναϊκό με 17-15 και ανέβαλαν τη στέψη της Volley League ανδρών.

Τα σετ: 25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 17-15

πηγή: sport24.gr

Η απάντηση του Γιώργου Μπαρτζώκα στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο: “Κάτι κάνω καλά και θέλουν να φύγω από τον Ολυμπιακό”

Η αντίδραση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου κάτω από το ποστ του Ολυμπιακού για τα συλλυπητήρια στον Εργκίν Αταμάν