20:51 Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Πικρά γενέθλια για τον Ολυμπιακό με ήττα στο Καραϊσκάκη 1-3 από τους πράσινους

Ο Ολυμπιακός, ανήμερα των 99ων γενεθλίων του, έχασε από τον Παναθηναϊκό, μένοντας πίσω στη «μάχη» του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός, καλούνταν το βράδυ της Κυριακής να αφήσει πίσω του την ευρωπαϊκή αναμέτρηση επί της Μακάμπι, η οποία δεν πήγε όπως τα περίμενε. Δεν τα κατάφερε στο «Γ. Καραϊσκάκης», χάνοντας μετά από κακή εικόνα με 1-3 από τους Πράσινους σε μία τόσο σημαντική ημέρα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών με «εκπλήξεις»
Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ επέλεξε μία αρκετά γνώριμη ενδεκάδα, αφήνοντας εκτός τον Κώστα Φορτούνη. Στην εστία κάθισε ο Πασχαλάκης, με την αμυντική γραμμή να αποτελείται από τους Ορτέγκα, Κάρμο, Μπιανκόν και Ροντινέι. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Όρτα και Έσε, ενώ οι Μασούρας και Ποντένσε βρέθηκαν στα «φτερά». Την «ερυθρόλευκη» επίθεση αποτέλεσαν οι Ναβάρο κι Ελ Κααμπί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο Φάληρο, με το πρώτο σουτ να ανήκει στην πλευρά των φιλοξενούμενων, όταν ο Ιωαννίδης στο 2’ απείλησε τον Πασχαλάκη. Στο 4’ του ματς, ο Ντραγκόφσκι αποχώρησε τραυματίας, με τον Γιούρι Λοντίγκιν να περνά στη θέση του εσπευσμένα. Ο Ορτέγκα, στο 9ο λεπτό ήταν εκείνος, ο οποίος απείλησε για την ομάδα του Ολυμπιακού. Στα επόμενα λεπτά, ο στράικερ του ΠΑΟ είχε επίσης μια καλή στιγμή, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν τα καρέ του Θρύλου.

Με την συμπλήρωση 24’, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 1-0, χάρη σε μία γκολάρα-ρουκέτα του Ντανιέλ Ποντένσε. Ακόμη ένα φοβερό γκολ απ’ τον βραχύσωμο Πορτογάλο, ο οποίος κέρδισε τον Λοντίγκιν. Το τέρμα προήλθε μετά από γέμισμα του Ελ Κααμπί, ο Ορτέγκα έδωσε στον Ποντένσε, με εκείνον να σκοράρει.

Απόλυτη ανατροπή με Μπακασέτα και Ιωαννίδη!
Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πλησιάσουν με αξιώσεις την «πράσινη» εστία, όπως στο 32’ με τον Ροντινέι να κάνει εξαιρετικό γέμισμα, όμως τον Ακαϊντίν να παίρνει την «μπουκιά» απ’ το στόμα του Ελ Κααμπί.

Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 1-1, μετά από δυνατό σουτ του Μπακασέτα. Βέβαια, η φάση εξελίχθηκε σε δύο χρόνους, καθώς αρχικά ο Μπερνάρ βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, προσπάθησε τσιμπώντας την μπάλα να τη στείλει στα δίχτυα, όμως ο Έσε έδιωξε, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να παίρνει το ριμπάουντ.

Μετά από καλή συνεργασία των πρασίνων, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, με τον ίδιο να κάνει το σουτ, όμως ο Ιωαννίδης βρέθηκε ουσιαστικά σε κενή εστία, μετά την ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη, κάνοντας το 1-2.

Ό,τι κι αν έκανε ήταν λάθος!
Στο δεύτερο μέρος, για να γυρίσει το ματς, θα έπρεπε ο Ολυμπιακός να μπει αποφασισμένος και έτοιμος να αντιστρέψει το κλίμα. Αλλαγή δεν υπήρξε από πλευράς Μεντιλίμπαρ. Όπως κι από πλευράς «πρασίνων» θα έπρεπε να μην πατήσουν στο 1-2. Στο 46’ υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες από τον ΠΑΟ, για πέναλτι στον Παλάσιος, με την φάση να ελέγχεται και να μην υπάρχει κάτι.

Οι Πειραιώτες πίεζαν για το γκολ, όμως στην τελική προσπάθεια δεν υπήρχε επιτυχία. Με τη συμπλήρωση 59 λεπτών, πέρασαν στο ματς οι Φορτούνης και Τσικίνιο, αντί των Μασούρα και Όρτα. Ο Ελ Κααμπί έκανε τρομερό σουτ, με τον Λοντίγκιν να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 70’ της αναμέτρησης όμως, ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-3, με σκόρερ ξανά τον Ιωαννίδη, ρίχνοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα του Θρύλου. Μετά από αδράνεια, ακόμη μια, της άμυνας του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Μπερνάρ, με τον ίδιο να γυρνά στον Ιωαννίδη και τον Έλληνα στράικερ να τριπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Έπειτα, οι Πειραιώτες έριξαν ρυθμό, καθώς η απογοήτευση ήταν έκδηλη. Στα επόμενα λεπτά, δεν υπήρχε κάτι το σημαντικό από άποψη ευκαιριών. Οι καθυστερήσεις ήταν 4′ με τους πράσινους να χαλούν ουσιαστικά την ημέρα του Ολυμπιακού.

Παναθηναϊκός: Χωρίς Αϊτόρ, Βέρμπιτς κόντρα στον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός: Εκτός 12αδας οι Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκης