2:38 Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Πλάγιο και... 2-0 για τον Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας Σμύρνης, μετά την ήττα του Πλατανιά από τον Εργοτέλη, έψαχνε το “τρίποντο” της νίκης ώστε να προσπεράσει στη βαθμολόγια τους Χανιώτες. Από την άλλη μεριά η Skoda Ξάνθη μετά τα συνεχόμενα κακά αποτελέσματα έχει βρεθεί στην επικίνδυνη ζώνη και χρειαζόταν μια νίκη για να νοιώσει πιο άνετα. Μια νίκη βέβαια που δεν ήρθε και οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 26 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι “σκαρφάλωσαν” στους 25.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Απόλλωνας θα χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Πετρόπουλο να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή από κοντά. Ότι δεν ήρθε στο 3΄ ήρθε στο 8΄, με τον Παντελιάδη να εκτελεί το πλάγιο, η μπάλα να φτάνει τελικώς στην περιοχή της Ξάνθης, οι αμυνόμενοι των φιλοξενούμενων να “κοιμούνται” και ο Μίνγκας  ανενόχλητος να κάνει το 1-0. Στο 15΄ η Ξάνθη προσπάθησε να απαντήσει αλλά το καλό σουτ του Ντε Γκούζμαν έδειξε σε κόρνερ ο Τζορβας. Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει από νωρίς τα τέρματα του όταν ο Λουσέρο θα κάνει το σουτ, ο Τσέμα θα διώξει η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια ο Πετρόπουλος από κοντά θα την στείλει με κεφαλιά στα χέρια του πορτιέρο της Ξάνθης. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν εύκολα το 1-0 ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Κεχαγιά είχαν τον έλεγχο χωρίς όμως να μπορούν να φανούν απειλητικοί. Στο 42΄ ο Τζέμα θα πραγματοποιήσει εξαιρετική επέμβαση στην προσπάθεια του Παντελιάδη να κάνει το 2-0.

apollon_xanthi1

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζέμα θα υποχρεωθεί εκ νέου να κάνει μια καλή επέμβαση για να διώξει την εξαιρετική κεφαλιά του Πετρόπουλου. Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με την Ξάνθη να έχει τον έλεγχο, τον Απόλλωνα να είναι πιο απειλητικός και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Τζόρβα. Έτσι στο 67′ ήρθε το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους με τον Παντελιάδη να εκτελεί δυνατά ένα πλάγιο και τον Πετρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά κάνοντας το 2-0 βάζοντας ουσιαστικά “ταφόπλακα” στα όποια όνειρα των Ξανθιωτών για ανατροπή. Στο 75′ ο Πετρόπουλος, και ενώ η Ξάνθη είχε μείνε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Φλίσκα,  θα σημαδέψει το δοκάρι του Τζέμα με κεφαλιά έπειτα από διπλή δική του προσπάθεια. Από εκεί και πέρα δεν θα σημειωθεί τίποτα αξιόλογο, έτσι οι γηπεδούχοι θα πάρουν μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην Σούπερ Λίγκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης (Σάντσεζ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος (46′ Σέντερμπεργκ), Άλβαρες, Παντελιάδης, Κανακούδης, Τσοκάνης, Αμπρόουζ (86′ Γκουέλα), Μίνγκας, Λουσέρο, Πετρόπουλος (83′ Κόρμπος), Ντάλμπεργκ.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Τσέμα, Φλίσκας, Ντε Γκουζμάν (57′ Σουάρες), Γούτας, Κομεσίδης (57′ Μπέρτος), Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι (67′ Τριάδης), Μάνταλος, Κάλβο, Σολάρι.