15:26 Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Ρεσιτάλ Ατρόμητου που έπαιζε με δέκα από το 16΄ (video)

Στην 24η στροφή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ ο Ατρόμητος (3η θέση στη βαθμολογία και 46 βαθμοί) αντιμετώπιζε τον Αστέρα Τρίπολης (4η θέση στη βαθμολογία και 42 βαθμοί) στο Περιστέρι, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη. Ο μεν Ατρόμητος για να αποσπαστεί ακόμα περισσότερο από τον Αστέρα και ελπίζοντας σε στραβοπάτημα, του δεύτερου ΠΑΟΚ, στον εκτός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ο δε Αστέρας για να πλησιάσει στον πόντο τους Περιστεριώτες με φόντο την τρίτη θέση.

Μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Αστέρας έκανε την πρώτη φάση με τον Χουάνμα να επιχειρεί το σουτ από μακριά και τον Τσενάμο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στα επόμενα λεπτά ο Ατρόμητος δημιούργησε δύο ευκαιρίες με τους Φάμπιο και Γιαννούλη χωρίς όμως αποτέλεσμα, μέχρι που ο Φυντανίδης στο 16′ θα δεχθεί την απευθείας κόκκινη του διαιτητή Σιδηρόπουλου για τράβηγμα έξω από την περιοχή στον Χουάνμα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Αυτό βέβαια, εκ του αποτελέσματος, δεν στάθηκε εμπόδιο για τη ομάδα του Γιώργου Παράσχου η οποία άνοιξε το σκορ στο 22′ όταν ο  Ούμπιντες εκτέλεσε το φάουλ και ο Καραμάνος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στις 5 επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ευκαιρίες με Μουνάφο και Ντε Μπλάσις, χωρίς ωστόσο το επιθυμητό για εκείνους αποτέλεσμα. Ο Αστέρας συνέχιζε να πιέζει ψηλά εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό του πλεονέκτημα, αλλά δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να φανεί απειλητικός. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους, παρά το ότι παίζουν με 10 παίκτες, να προηγούνται στο σκορ.

atromitos_asteras8

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 52′ η μπάλα έφτασε στον Λούι, που έκανε το διαγώνιο σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσενάμο, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία της επανάληψης για τον Αστέρα. Στο 60′ ο Ατρόμητος απάντησε όταν ο Δημούτσος έφυγε στην κόντρα και έδωσε στον Ούμπιντες, που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Μπαντή. Στο 69′ ο Ατρόμητος πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αφού ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ και ο Νάστος με ωραία κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 76′ ο Καράσκο ανέτρεψε τον Πίτου Γκαρσία μέσα στην περιοχή, με τον Σιδηρόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Ούμπιντες να κάνει το 3-0, βάζοντας οριστικό τέλος στις όποιες ελπίδες των Αρκάδων για κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση. Δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το ενενηντάλεπτο ο Γκρατσίνι εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Χουάνμα πέτυχε το γκολ της τιμής με κεφαλιά γράφοντας το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος (Παράσχος): Τσέναμο, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Μπρίτο (63′ Μπάλλας), Δημούτσος, Ούμπιδες (82′ Ναπολεόνι), Γκαρσία, Καραμάνος, Φάμπιο (25′ Νάστος).

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Κοντοές (46′ Γκρατσίνι), Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Σανκαρέ (83′ Παπαχρήστος), Εντό, Μουνάφο, Ντε Μπλάσις, Καράσκο, Χουάνμα.